سینما

۱۱ بازیگر زن برتر ژانر ترسناک با لقب «ملکه جیغ»

بعضی بازیگران زن برجسته فیلم‌های ترسناک را ملکه‌ جیغ می‌نامیم؛ در واقع اهمیتی ندارد که این کاراکتر چقدر جیغ‌زده باشد، بلکه باید در نظر گرفت او تا چه حد توانسته در خلق صحنه‌های ترسناک موثر باشد و مخاطبان را به هیجان بیاورد؛ ملکه‌های جیغ کاری می‌کنند که مخاطبان از ترس فریاد بزنند.

۱۱. بتسی پالمر

ملکه‌ی جیغ

بتسی پالمر تاکنون در بیش از ۶۰ فیلم که در ژانرهای مختلفی ساخته شده‌اند به ایفای نقش پرداخته و بنابراین قطعا می‌توان لقب بانوی بزرگ جیغ را به او داد. اما چرا؟ چون او در اولین فیلم «جمعه سیزدهم» نقش ترسناک‌ترین مادر تاریخ را بازی کرد. او یک قاتل خونسرد بود و می‌توان به وضوح دید که پسرش جیسون در ۹ فیلم دیگر او را سرلوحه‌ی خود قرار داد.

او نقش مادری را بازی کرد که می‌توانست در عین خونسردی کارهای وحشتناکی انجام دهد. در واقع می‌توان به جرات گفت که پالمر شیطانی‌ترین کاراکتری را که تاکنون خلق شده به سینماها آورد. بازی او آن‌قدر قدرتمند، سنجیده و منحصربه‌فرد بود که باعث شد اصلا کسی به این فکر نیفتد که پدر جیسون کیست. بتسی پالمر توانست به خوبی نقش یکی از سرسخت‌ترین مادرانی را که تا به امروز بر روی پرده‌ی نقره‌ای سینما ظاهر شده‌اند ایفا کند و به بازیگری ماندگار تبدیل شود.

۱۰. فلیسا رز

ملکه‌ی جیغ

فلیسا رز، یکی از آن دست بازیگرانی است که همیشه می‌تواند شما را غافلگیر کند. اما فیلمی که باعث شد چنین لقبی به او داده شود «کمپ تابستانی» بود. در واقع این فیلم نه تنها باعث شد که لقب ملکه جیغ به او اعطا شود بلکه اولین فیلمی بود که رز در آن ظاهر شد.

هر چند بعد از آن او در فیلم‌ها و مجموعه‌های دیگری هم به ایفای نقش پرداخت و با حضور در فیلم‌هایی تحت عنوان شب خاموش و شب زامبی، اسم و رسمی برای خود دست و پا کرده است. با این حال، او آن‌قدر در فیلم «کمپ تابستانی» مشهور شد که می‌توانست از حرفه‌ی بازیگری خداحافظی کند و به جزیره‌ای دورافتاده برود و برای همیشه آنجا بماند و باز هم مخاطبان او را از یاد نبرد.

بیشتر بخوانید
۲۰ سریالی که اگر «وایکینگ‌ها» را دوست داشتید باید تماشا کنید

۹. آدرین باربو

ملکه‌ی جیغ

خوب بیایید به این ملکه جیغ دهه‌ی ۷۰ بپردازیم که قلب خیلی‌ها را شکست. او در فیلم «کسی داره منو تماشا میکنه»، «مه»، «فرار از نیویورک»، «سوامپ تینگ» و «نمایش مورمور» به ایفای نقش پرداخت. چیزی که باعث می‌شد شخصیت آدرین باربو برای مخاطبان جذاب باشد، فقط زیبایی بی‌نظیر او نبود، بلکه این جذابیت دلیل دیگری داشت و آن هم این بود که او اصلا سعی نکرد یک ملکه جیغ باشد.

آدرین باربو رزومه‌ی پرباری دارد و تقریبا در ۱۲۵ فیلم به ایفای نقش پرداخته اما نمی‌توان انکار کرد که در نهایت همه او را به عنوان ملکه جیغ می‌شناسند.

۸. جنت لی

ملکه‌ی جیغ

اگر می‌خواهید بدانید که این عنوان اصلا از کجا آمده باید بگویم شاید نقطه آغازش جنت لی باشد. او که در سال ۱۹۶۰ به ایفای نقش ماریون کرین پرداخت توانست مخاطبان زیادی را به ترس بیندازد. جنت تقریبا در تمام سکانس‌های این فیلم غمگین و ناراحت است. از سکانسی که در آن پول‌هایی که دزدیده بود را رها می‌کند تا زمانی که در متل بیتس با نورمن صحبت می‌کرد و یا حتی سکانسی که در آن به دست مادرش کشته می‌شود.

در واقع می‌توان گفت این فیلم به دلیل سبک فیلم‌برداری و استفاده از دوربین و بسیاری ویژگی‌های دیگر در زمان خود فیلمی پیشگام بود. اما گذشته از فیلم و سبک فیلم‌برداری، به جرات می‌توان گفت قبل از آن هرگز ملکه‌ی جیغی مانند ماریون روی پرده‌ی نمایش ظاهر نشده بود. او با زیبایی خود توانست بینندگان را مسخ کند و داستانی بی‌نظیر را به تصویر بکشد. البته او بعدها در فیلم‌های دیگری مانند «مه» و «هالووین» هم به ایفای نقش پرداخت؛ اما بازی او در فیلم «روانی» باعث شد که اصطلاح ملکه جیغ رواج پیدا کند. به‌علاوه او مادر جیمی لی کرتیس هم بود و به معنای واقعی کلمه می‌توان او را مادر ملکه جیغ صحنه‌ها هم دانست.

۷. دنیل هریس

ملکه‌ی جیغ

دنیل هریس در فیلم‌های «در هالووین ۴: بازگشت مایکل مایرز» و «هالووین ۵» توانست به عنوان ملکه جیغ شهرت پیدا کند. جالب این است که او سال‌ها بعد در راه اندازی مجدد «هالووین» هم حضور داشت. این امر به ما نشان می‌دهد که نه تنها دنیل هریس از چیزی نمی‌ترسد بلکه دوست دارد همیشه یک ملکه جیغ باشد.

بیشتر بخوانید
همه مزایا و معایب بازگشت هیو جکمن در نقش ولورین

در واقع به جرات می‌توان گفت که دنیل بودن در چنین داستان‌هایی را به واقعیت ترجیح می‌دهد. فرقی نمی‌کند که زنده بماند و یا بمیرد بلکه فقط می‌خواهد بر روی پرده‌ی سینما یک ملکه جیغ باشد. بنابراین همین چیزها باعث شده که نام خود را در این خصوص تثبیت کند و به یک ملکه جیغ باتجربه و آموزش دیده تبدیل شود.

۶. شلی دووال

ملکه‌ی جیغ

گرچه ممکن است شلی دووال همچون دیگر ملکه‌های جیغی که در بالا به آن‌ها اشاره شد ویژگی‌های خاص زیادی نداشته باشد. اما بازی او در فیلم «درخشش» استنلی کوبریک باعث شد که بتواند در لیست ما جایی را اشغال کند. هر چند، او در اواسط دهه ۸۰ در فیلم‌هایی همچون «منطقه گرگ و میش»، «طبقه چهارم» و «هیولای بزرگ در محوطه» ظاهر شد، اما «درخشش» فیلمی بود که از او یک ملکه جیغ ساخت.

وندی تورنس مادری است که فقط می‌خواهد یک خانواده‌ی معمولی داشته باشد و پسرش را در امان نگاه دارد. از آنجایی که شوهرش پس از نقل مکان به یک هتل زمستانی به تدریج دیوانه می‌شود، وندی شخصیت واقعی خود را نشان می‌دهد. او نمی‌خواهد رویای داشتن یک خانواده‌ی معمولی را رها کند. در واقع وندی می‌خواهد همه چیز آرام پیش برود و هیچ خطری پسرش را تهدید نکند.

بنابراین وقتی شوهرش تصمیم می‌گیرد او و پسرش را بکشد او سعی می‌کند از پسرش دفاع کند هر چند جیغ‌های بلندی که می‌کشد در نامیدن وندی به عنوان ملکه جیغ بی تاثیر نبودند. این فریادهای از ته دل که هم از روی ترس هستند هم ناامیدی باعث شدند که او به عنوان یکی از مشهورترین ملکه‌های جیغ جایگاه خاصی را در نزد مخاطبان داشته باشد.

۵. لینا کویگلی

ملکه‌ی جیغ

لینیا کویگلی که برای ایفای نقش در فیلم‌هایی مانند «بازگشت مردگان زنده»، «کریپوزوئیدها» و «شب خاموش، شب مرگبار» شناخته شده یکی از مشهورترین ملکه‌های جیغی است که تاکنون بر روی پرده‌ی سینما ظاهر شده است. او که کار خود را در اوایل دهه‌ی ۷۰ با بازی در فیلم‌هایی مانند «دد اسپورت» و «نزدیک پارک نباش»، آغاز کرد از همان ابتدا می‌دانست که چه می‌خواهد.

بیشتر بخوانید
سریال «میدان سرخ»؛ اکشن نافرجام

کویگلی در دهه‌ی ۱۹۸۰ با نقش آفرینی در فیلم‌هایی مانند «حرارت مرده» و روبات نینجا توانست برای خود اسم و رسمی به پا کند و دهه‌ی ۱۹۹۰ را با «ویرجین های» شروع کرد و در فیلم‌های «کدو تنبل ۲: بال‌های خونی»، «خون بی‌گناه» و بسیاری از فیلم‌های دیگر ژانر ترسناک ظاهر شد. در واقع اگر بخواهیم یک جمله در مورد کویگلی بگوییم این است که او هرگز نمی‌تواند نقش یک دختر خوب و سر به زیر را بازی کند.

۴. هدر لنگن کمپ

ملکه‌ی جیغ

لنگن کمپ با بیش از ۳۰ فیلم در پرونده‌ی کاری خود یکی از مشهورترین ملکه‌های جیغی است که تا به امروز هالیوود به خود دیده است. او نقش‌هایش را آن‌قدر خوب ایفا می‌کرد که مخاطبان نمی‌توانستند کس دیگری را در نقش او تصور کنند.

در واقع این‌طور به نظر می‌رسید که نقش‌ها بر روی خود هدر هم تاثیر می‌گذاشتند و او نقش‌هایش را با پوست و گوشتش درک می‌کرد. در این راستا مستندی در رابطه با او و نحوه‌ی نقش آفرینی‌اش ساخته شده است. به‌علاوه او در سریال جدید «کلاب نیمه شب» نتفلیکس هم به ایفای نقش پرداخته است.

۳. نو کمپبل

ملکه‌ی جیغ

شاید از دیدن نام نو کمپبل در این لیست تعجب نکنید. زیرا او هر چه که باشد به عنوان یکی از بازیگران ژانر ترسناک شناخته می‌شود هر چند اخیرا چندان بر روی صحنه ظاهر نشده است. گرچه فیلم «جیغ» تاکنون انتقادات زیادی را دریافت کرده اما هر چه که باشد یکی از بهترین فیلم‌های ترسناکی بود که تاکنون ساخته شده و وقتی اکران شد، توانست بینندگان را با طرح داستانی هوشمندانه‌اش مات و مبهوت کند و بسیاری از آن‌ها را تا سر حد مرگ بترساند.

گذشته از این، نو کمپبل توانست در نقش سیدنی پرسکات خودی نشان دهد. در واقع می‌توان گفت که او مهم‌ترین شخصیت فیلم بود زیرا ما فیلم را از دید او تماشا کردیم. در واقع ما با او ترسیدیم و در کنارش به واقعیت‌ها پی بردیم و پرده از اسرار برداشتیم. خطرهای زیادی را تجربه کردیم و در نهایت با ملکه جیغ بی‌نظیری که او خلقش کرده بود آشنا شدیم. بنابراین نو کمپبل هر چه که باشد لااقل در این فیلم یک ملکه جیغ تمام عیار است.

بیشتر بخوانید
۱۵ حقیقت درباره‌ی فیلم «بلک آدام» که هر طرفداری باید بداند

۲. سیگورنی ویور

ملکه‌ی جیغ

اگر در وبسایت IMDB به سراغ ملکه جیغ بروید، عنوانی که در کنار چنین نامی ظاهر می‌شود، «بیگانه» است. در واقع شاید کمتر کسی ویور را به خاطر فیلمی به جز «بیگانه» بشناسد. این فیلمی بود که به ما نشان داد سیگورنی ویور چه بازیگر توانمندی است و چه قابلیت‌های بی‌شماری دارد. او توانست از آن مهلکه‌ی مرگبار جان سالم به در ببرد و بیگانه‌ها را شکست دهد و به یکی از نام آشناترین کاراکترهای دهه‌ی ۷۰ تبدیل شود.

از آنجایی که در آن سال‌ها، زنان در ایالات متحده وارد دوره‌ی جدیدی از آزادی می‌شدند ویور توانست به واسطه‌ی نقش خود همچون بتسی پالمر شناخته شود. مطمئنا، ویور فیلم‌های بسیار زیادی در پرونده‌ی کاری خود دارد که در ژانرهای دیگری ساخته شده‌اند، اما او در فیلم‌های بیگانه آن‌قدر خوب ظاهر شد که همه او را برای ایفای نقش در همین فیلم‌ها می‌شناسند. بنابراین گرچه «بیگانه» یکی از آن فیلم‌های ترسناک سنتی‌ای نیست که می‌شناسیم اما توانست لقب ملکه جیغ را برای ویور به ارمغان بیاورد.

۱. جیمی لی کرتیس

ملکه‌ی جیغ

چیزی که جیمی لی کرتیس را از سایر بازیگران این لیست متمایز می‌کند، این است که او در عین ملکه جیغ بودن باهوش و جذاب هم هست. در واقع در «هالووین» یعنی فیلمی که باعث شد جیمی به عنوان ملکه جیغ معروف شود جیمی از هوشش برای شکست دادن برادری که می‌خواست او را بکشد استفاده کرد.

او توانست در این فیلم بازی بی‌نظیری را از خود به یادگار بگذارد هر چند بازی او به هیچ وجه هیچ جنبه‌ی کمدی نداشت. در نهایت «هالووین» به فرنچایزی تبدیل شد که کرتیس پنج بار دیگر هم در آن به ایفای نقش پرداخت و حتی در نسخه‌ی اخیر این فرنچایز هم حضور داشت. بنابراین حضور مداوم او در این فرنچایز باعث شد که لقب ملکه جیغ یکه تاز هالیوود نصیبش شود.

منبع: movieweb

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا