سینما

۱۰ جدای برتر مجموعه جنگ ستارگان به ترتیب قدرت

در دنیای «جنگ ستارگان» (Star Wars)، انبوهی از جدای‌های قدرتمند برای برقراری و حفظ صلح در کهکشان دور وجود دارند. آن‌ها بیشتر مواقع با استفاده از نیرویی مرموز موفق می‌شوند نظم را در برابر لردهای سیث و ارتششان حفظ کنند. از سال ۱۹۷۷ و با شروع فرنچایز «جنگ ستارگان»، مبارزانی به نام جدای با الهام از شوالیه‌ها و سامورایی‌ها شکل گرفتند و به شاخص‌ترین عنصر این مجموعه و همچنین فرهنگ عامه تبدیل شدند. در این مطلب ۱۰ جدای قدرتمند را از بدترین تا بهترین نام بردیم.

در حالی که تعداد شوالیه‌های جدای در سه‌گانه‌ی اصلی «جنگ ستارگان» انگشت‌شمار است، پیش‌درآمدها و سه‌گانه‌های دنباله‌، دامنه‌ی فرنچایز و نقش جدای‌ها را گسترش دادند. طیف گسترده‌ای از جدای‌ها با پیشینه‌های مختلف وجود دارند، همین موضوع آن‌ها را به گروهی از افراد جالب تبدیل می‌کند، به‌خصوص زمانی که سنت‌شکنی کرده و شاگردی غیرمتعارف تربیت می‌کنند. اما برخی از آن‌ها فوق‌العاده قدرتمندند و معمولا داستان حول محور آن‌ها می‌چرخد. آنچه که جدای را به عنوان شوالیه‌ی قدرتمند تعریف می‌کند اغلب متفاوت است، اما این قدرت می‌تواند ترکیبی از دانش، نیرو و توانایی آن‌ها در مبارزه با یک شمشیر نوری و همچنین نحوه‌ی استفاده از توانایی‌هایشان باشد.

۱۰. دوکو

دوکو جدای قدرتمند در فرنچایز جنگ ستارگان

کنت دوکو که به عنوان یک جدای سابق تبدیل به سیث شده بود، یکی از معتبرترین و قدرتمندترین کاربران نیرو در کهکشان است. حتی قبل از تغییر جهت او به سمت تاریکی، دوکو یکی از اعضای محترم شورای جدای و استاد کوای گان جین بود. دوکو به طرز فوق‌العاده‌ای با یک شمشیر نوری مبارزه می‌کرد و یک کاربر قدرتمند نیروی آموزش دیده بود.

همانطور که به تازگی در سریال «جنگ ستارگان؛ افسانه‌ی جدای» (Star Wars: Tales of the Jedi) نشان داده شد، اولین علامت واقعی او در سمت تاریک زمانی بود که یادل، استاد جدای را کشت. زمانی که دوکو به دارک ساید روی آورد، نه تنها از پس مبارزه با آناکین اسکای واکر و اوبی وان کنوبی برآمد، بلکه توانست در برابر یودا نیز مقاومت کند. او به راستی یک جدای قدرتمند و مثال‌زدنی است.

کتاب کمیک جنگ ستارگان سری دارث ماول اثر کالن بان
نشر باژ جلد 1

۹. کوای گان جین

کوای گان جین جدای قدرتمند

کوای گان جین، شاگرد کنت دوکو، استاد اوبی وان کنوبی، و استادی که آناکین اسکای واکر را کشف کرد، یکی از مهم‌ترین جدای‌ها در دنیای «جنگ ستارگان» است. در حالی که او در قسمت «تهدید شبح» (The Phantom Menace) به دست دارث ماول جان باخت، قدرت او نه تنها در نبرد با شمشیر نوری بلکه در دانش نیرو بود و کوای گان پس از مرگ توانست به سرزمین زنده‌ها بازگردد.

بیشتر بخوانید
۱۰ فیلم هیجان‌انگیز که به توصیه‌ی کوئنتین تارانتینو باید ببینید

به نظر می‌رسد که او اولین روح نیرو و کسی است که به یودا و اوبی وان کنوبی این قدرت را آموزش می‌دهد. کوای گان جین بهترین مثال از جمله‌ی معروف اوبی وان است که می‌گفت: «مرا زمین بزن اما من قدرتمندتر از آنچه که تصورش را بکنید خواهم شد.»

۸. میس ویندو

میس ویندو جدای قدرتمند

میس ویندو با بازی ساموئل ال جکسون که با کمک شمشیر نوری بنفش پر زرق و برقش مورد علاقه‌ی طرفداران بود، تا زمان «نبرد جیونوسیس»، استاد فرقه‌ی جدای بود و آن زمان بود که این عنوان را به یودا داد. میس ویندو صدها جدای را به نبرد جیونوسیس هدایت کرد و حتی جانگو فت شکارچی بدنام و جایزه‌بگیر را کشت.

در آن شب سرنوشت‌ساز که در قسمت قدرنادیده‌ی «انتقام سیث‌» (Revenge of the Sith) به تصویر کشیده شد، ویندو به کیت فیستو پیوست و راهی دستگیری سناتور پالپاتین شد. آن دوئل حماسی و غم‌انگیز را به خاطر دارید؟ میس ویندو در آستانه‌ی پیروزی بود، اما آناکین اسکای واکر به او خیانت کرد. ویندو همیشه از سوی طرفدارارن کهکشان راه دور به عنوان یک شخصیت خوب به خاطر آورده می‌شود و یک جدای قدرتمند و مورد احترام است.

۷. بن سولو/ کایلو رن

بن سولو/ کایلو رن جنگ ستارگان

کایلو رن علیرغم اینکه بیشتر به عنوان رهبر مخوف محفل یکم دیده می‌شد، جدای پنهان شده در او واقعا قدرتمند است. قدرت او تا آنجا پیش رفت که لوک اسکای واکر را بترساند، که این برای نشان دادن قدرتی که همیشه در او وجود داشت کافی است. متاسفانه، بن مانند پدربزرگش آناکین، به سمت دارک ساید روی آورد و از قدرت خود برای مقابله با جدای استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
۱۰ فیلم هیجان‌انگیز برتر که به توصیه‌ شیامالان، کارگردان «در کلبه را بزن» باید ببینید

با وجود تمام اینها، او هنوز هم شایسته‌ی این جایگاه است، زیرا در پایان زندگی خود نشان داد که هنوز در اعماق وجودش خوب است و فقط به کسی (یعنی ری) نیاز دارد که این موضوع را در مورد او باور کند.

فیگور طرح جنگ ستارگان مدل بیبی یودا

۶. ری اسکای واکر

ری اسکای واکر

ری اسکای واکر هرگز به طور رسمی جزوی از نظام جدای نبود، و همین موضوع قدرت او را بیش از پیش چشمگیر می‌کند. در یک بازه‌ی زمانی فوق‌العاده کوتاه، ری آموخت که علی‌رغم آموزش رسمی، قدرت‌های خود را مهار کند. وقتی ری برای آموزش به لوک مراجعه کرد، لوک از موقعیتی مشابه با بن سولو می‌ترسید و در برابر کمک به او مقاومت می‌کرد.

اما انعطاف‌پذیری ری نتیجه داد و او به اندازه‌ی کافی یاد گرفت تا نظام جدای را زنده نگه دارد و امید را به کهکشان بازگرداند. ری به عنوان یک جدای قدرتمند از کسانی که قبل از او آمده بودند آموخت و در عین حال مسیر خود را جست و قدرت واقعی نیروی درونش را پیدا کرد.

۵. گروگو

گروگو

گروگو علیرغم ظاهر دوست‌داشتنی‌اش و با اینکه هنوز در هیچ‌کدام از فیلم‌های «جنگ ستارگان» ظاهر نشده است و تنها در سریال‌ها حضور دارد، سزاوار جایگاهی در این فهرست است. او از قدرت خود برای نجات دین جارین در فیلم محبوب «مندلورین» (Mandalorian) دیزنی پلاس استفاده می‌کند. پس از مدت کوتاهی تمرین با لوک اسکای واکر، قدرت واقعی گروگو نشان داده شد و او حتی می‌توانست با استاد یودا رقابت کند که این موضوضع او را به یکی از قوی‌ترین جدای‌ها و همچنین یک پتانسیل‌ بالقوه تبدیل کرد.

گروگو با وجود اینکه قلبا دوست نداشت، تمرین جدای خود را آغاز کرد و خیلی خوب هم ظاهر شد. قدرت او هنوز هم بسیار چشمگیر است و حتی بدون آموزش مناسب، حتی بیشتر توسعه خواهد یافت. با تایید فصل سوم سریال «مندلورین» منتظریم تا گروگو از قدرت‌هایش برای محافظت از اطرافیان و تثبیت موقعیت خود در افسانه‌ی جدای استفاده کند.

۴. آناکین اسکای واکر/ دارث ویدر

آناکین اسکای واکر/ دارث ویدر

آناکین اسکای واکر شاید نقطه‌ی کانونی کل دنیای «جنگ ستارگان» باشد. روی آوردن او به دارک ساید بود که سه‌گانه‌ی اصلی را به مرحله‌ی اجرا درآورد و آن را به یک داستان دلهره‌آور (و در برخی موارد الهام‌بخش) برای شخصیت‌های دنباله‌ها تبدیل کرد. اما در سه‌گانه‌ی پیش‌درآمد بارها قدرت مطلق خود را ثابت کرد. یکی از این نمونه‌ها، کنت دوکوی قدرتمند، با وجود بازوی روباتیکش است.

بیشتر بخوانید
۵ نقطه ضعف بزرگ سریال «نوبت لیلی»‌؛ وقتی همه چیز سردرگم و مصنوعی است

سرنوشت غم‌انگیز او برای تبدیل شدن به دارث ویدر شاید تاثیرگذارترین اتفاق در میان تمام آن‌ها باشد، زیرا او هرگز تسلیم نشد. در پایان سه‌گانه‌ی اصلی، مشخص است که دارث ویدر از زندگی ناامید شده است. در آخرین اقدام قدرتمندانه‌اش، او در حالی که توسط نیروی روشنایی مورد حمله قرار گرفته است، پالپاتین را به هسته‌ی ستاره‌ی مرگ پرتاب می‌کند. تنها چیزی که آناکین نیاز داشت این بود که کسی به او ایمان بیاورد، که لوک تا انتها این کار را انجام داد.

۳. اوبی وان کنوبی

اوبی وان کنوبی

در قسمت «امیدی تازه» (A New Hope)، اوبی وان کنوبی آرام و بی‌ادعا است. او فقط یک همسایه‌ی عجیب سالخورده برای لوک در تاتویین است. اما او با دارث ویدر (نه برای اولین بار) روبرو شد و در آن لحظه ثابت کرد که سنش باری بر قدرت او نیست. در واقع، این قدرت همیشه وجود داشت.

در پیش‌درآمدها، اوبی وان جدای خوش‌صحبت و در عین حال فداکاری است که این موضوع جایگاه مناسبی را برای او در این فهرست به ارمغان آورده است. او یک پاداوان فداکار، و شاهد مرگ استادش بود، اما به جای تسلیم شدن، تصمیم گرفت به تلاش برای تبدیل کردن کهکشان به جایی بهتر ادامه دهد.

اوبی وان پس از رویارویی با دارث ماول در «تهدید شبح»، کاملا میزان قدرت او را فهمید و از آن برای آموزش آناکین اسکای واکر به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. اوبی وان کنوبی یکی از موفق‌ترین ژنرال‌های جدای در طول جنگ‌های کلون بود و توانست از دستور ۶۶ جان سالم به در ببرد و حتی در تبعید به پرنسس لیا برای نجات کمک، و با دارث ماول برای آخرین بار مبارزه کرد.

ماگ حرارتی طرح اسم آوا مدل بیبی یودا جنگ ستارگان

۲. لوک اسکای واکر

لوک اسکای واکر

لوک اسکای واکر علیرغم شروع دیرهنگام خود در آموزش جدای، عالی بود و به یکی از قدرتمندترین جدای‌های زمان خود تبدیل شد. شروع متواضعانه‌ی او باعث می‌شد که یک صلح‌طلب واقعی به نظر برسد، اما این خلاف حقیقت بود. اشتیاق او برای ماجراجویی، با ملاقات استاد جدای اوبی وان برطرف شد، و در مدت‌زمان کوتاهی، مهارت جدای را به دست آورد و از قدرت خود به خوبی استفاده کرد. برخلاف پدرش، او هرگز به طور کامل تسلیم دارک ساید نشد و تاثیر مثبت زیادی بر کهکشان گذاشت، حتی بعد از اینکه بسیاری فکر کردند که برای همیشه از دست رفته است، دارث ویدر را دوباره به نور بازگرداند.

بیشتر بخوانید
یک فرضیه که جوکر را تبدیل به قهرمان کرد

در آخرین لحظات، لوک قدرتش را با نمایش تصویری از خود برای نجات مقاومت، یکی از بزرگترین اقدامات جدای در کل دنیای «جنگ ستارگان»، به اثبات رساند. او پند اوبی وان کنوبی را به خوبی دریافت که جایگزین‌هایی برای جنگیدن وجود دارد. سخنان یودا مبنی بر اینکه جدای فقط از نیرو برای دانش و دفاع استفاده می‌کند و در نهایت، استفاده‌ی لوک اسکای واکر از نیرو، بار دیگر الهام بخش او در سراسر کهکشان شد. لوک اسکای واکر از مبارزه با استورم‌تروپرها گرفته تا نجات جان صدها نفر، دائما قدرت خود را ثابت می‌کرد زیرا جدای نه تنها در مهارت، بلکه در قلبش بود.

۱. یودا

یودا

یودا، استاد جدای، از همه قدرتمندتر است. این نباید تعجب‌آور باشد، زیرا او رئیس گروه جدای در پیش‌درآمدها بود و به دلیل توانایی‌هایش در تمام سه‌گانه‌ی اصلی مورد احترام قرار می‌گرفت. قدرت یودا بی‌نظیر، و یک تهدید واقعی برای دارث ویدر و امپریال‌ها بود. بدون راهنمایی او، برخی دیگر از جدای‌ها در این لیست (از جمله لوک اسکای واکر) اصلا آموزش نمی‌دیدند. حتی در هنگام مرگ، یودا موفق می‌شود که برگردد و درسی به لوک اسکای واکر بدهد و ثابت کند که او هنوز تا چه اندازه قدرتمند است. بدون یودا، به عنوان اولین جدای قدرتمند، فرنچایز «جنگ ستارگان» کاملا متفاوت و نه‌چندان جالب به نظر می‌رسید.

لگو سری جنگ ستارگان مدل Mandalorian Tatooine

۳,۵۰۰,۰۰۰

تومان

لگو مدل جنگ ستارگان 75333 Obi-Wan Kenobi Jedi Starfighter

۳,۱۲۰,۰۰۰

تومان

منبع: movie web

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا