سینماهالیوود

گیشه در تسخیر ژانر وحشت (باکس آفیس هفته)

نسخه‌ی سینمایی «برادران سوپر ماریو» (The Super Mario Bros. Movie) در دومین هفته‌ی اکران ۸۷ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت و باز هم از رقبایش پیشی گرفت و با اقتدار در رتبه‌ی اول جدول باکس آفیس ایستاد. فروش این فیلم نسبت به افتتاحیه تنها ۴۰.۶ درصد افت داشت که در نوع خودش برای یک انیمیشن رکورد تازه‌ای محسوب می‌شود. این اقتباس پرطرفدار تا این لحظه در آمریکای شمالی ۳۴۷.۸۲ میلیون دلار فروخته که با احتساب فروش بین‌المللی ۳۳۰.۱۳ میلیون دلاری، ۶۷۷.۹۵ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است.

«نسخه‌ی سینمایی برادران سوپر ماریو» با عبور از «یخ‌زده ۲» (Frozen II) رکورد بیش‌ترین افتتاحیه‌ی یک فیلم انیمیشنی را به نام خودش ثبت کرد. همچنین تا همین جای کار هم با عبور از «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۲۳ شناخته می‌شود و پیش‌بینی می‌شود نخستین فیلم امسال باشد که فروشش از مرز ۱ میلیارد دلار عبور کند. «برادران سوپر ماریو» با عبور از «وارکرافت» (Warcraft) با فروش ۴۳۹ میلیون دلار و «پوکمون: کارآگاه پیکاچو» (Pokémon: Detective Pikachu) با فروش ۴۴۹ میلیون دلاری، به عنوان پرفروش‌ترین اقتباس سینمایی از بازی‌های ویدیویی شناخته می‌شود.

این فیلم توسط آرون هوارث و مایکل جلینک کارگردانی شده و ستاره‌هایی مثل کریس پرت، آنیا تیلور-جوی، چارلی دی، جک بلک، کیگان-مایکل کی، ست روگن، فرد ارمیسن و کوین مایکل ریچاردسون صداپیشگی شخصیت‌های مختلف را بر عهده دارند. ماجرا درباره‌ی یک لوله‌کشی به نام ماریو و برادرش لوئیجی است که برای نجات یک شاهزاده خانم سفر پرماجرای را در دل هزارتوی زیرزمینی آغاز می‌کنند.

از برادران سوپر ماریو و ماجراجویی‌هایشان که بگذریم، گیشه این هفته میزبان چند عنوان تازه بود که بیش‌تر آن‌ها به ژانر ترسناک تعلق داشتند. در جایگاه دوم جدول باکس آفیس «پاپ جن‌گیر» (The Pope’s Exorcist) قرار دارد که در آمریکای شمالی ۹.۱۵ میلیون دلار فروخت و ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها ظاهر شد. البته هزینه‌ی تولید این فیلم ترسناک ۱۸ میلیون دلار بوده و به احتمال زیاد در هفته‌های آینده به سود خوبی برسد. وضعیت فروش فیلم در سایر کشورهای دنیا بهتر بود و با فروش بین‌المللی ۲۷.۴۰ میلیون دلاری موفق شد مجموع فروشش را به ۳۶.۵۵ میلیون دلار برساند. این فیلم که توسط جولیوس ایوری کارگردانی شده و بازیگرانی مثل راسل کرو، دنیل زوواتو، الکس اسو و فرانکو نرو در آن نقش‌آفرینی می‌کنند بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شده و کشیشی به نام گابریل امورث را دنبال می‌کند که در جن‌گیری تبحر ویژه‌ای داشت و ادعا می‌شود در بیش از ۱۰۰۰۰۰ مراسم جن‌گیری شرکت کرده است. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای «پاپ جن‌گیر» امتیاز راتن تومیتوز ۴۶ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۴۴ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. البته نظرات منفی منتقدان عمدتا روی فروش افتتاحیه‌ی فیلم‌ها تاثیر چندانی ندارد اما احتمالا در هفته‌های آینده فروش آن را به طرز محسوسی کاهش خواهد داد.

بیشتر بخوانید
۱۱ فیلم عاشقانه‌ برتر قرن اخیر به تفکیک دهه

پاپ جن‌گیر

رتبه‌ی سوم جدول باکس آفیس در اختیار «جان ویک: بخش ۴» (John Wick: Chapter 4) قرار دارد که در هفته‌ی چهارم اکران ۷.۹۲ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت. با احتساب فروش بین‌المللی ۱۸۹.۶۰ میلیون دلاری، فیلم تا این جای کار در سراسر دنیا ۳۴۹.۷۱ میلیون دلار فروخته است. «جان ویک: بخش ۴» توسط چاد استاهلسکی کارگردانی شده و علاوه بر کیانو ریوز بازیگران دیگری مثل دانی ین، بیل اسکاشگورد، لارنس فیشبرن، هیرویوکی سانادا و شامیر اندرسون هم در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا در ادامه‌ی مبارزه‌ی آدمکش افسانه‌ای جان ویک با «های تیبل» (The High Table) است.

در جایگاه چهارم جدول باکس آفیس تازه‌وارد دیگری به نام «رنفیلد» (Renfield) قرار گرفت. کمدی ترسناک یونیورسال که نیکلاس کیج را در نقش کنت دراکولای معروف و نیکلاس هولت را در نقش سرسپرده‌ی وفادار او رنفیلد قرار داده، پایین‌تر از انتظارات ظاهر شد و در نخستین هفته‌ی اکران تنها ۷.۷۷ میلیون دلار فروش داخلی داشت. وضعیت فیلم در سایر کشورهای دنیا هم چنگی به دل نمی‌زند و تا این جای کار فروش بین‌المللی ۲.۲۶ میلیون دلاری را تجربه کرده و مجموع فروشش در سراسر دنیا را به کمی بیش‌تر از ۱۰ میلیون دلار رسانده. این در حالی است که برای ساخت «رنفیلد» ۶۵ میلیون دلار هزینه شده و بیش از ۱۰ میلیون دلار هم بودجه صرف تبلیغات آن شده؛ با این اوصاف برای بازگشت سرمایه‌ی اولیه‌اش کار دشواری را در پیش دارد.

«رنفیلد» که توسط کریس مک کی کارگردانی شده و ستاره‌هایی مثل نیکلاس هولت، نیکلاس کیج، آکوافینا، بن شوارتز، آدریان مارتینز و شهره آغداشلو در آن نقش‌آفرینی می‌کنند اقتباس مدرنی از داستان دراکولا است و خدمتکار سرسپرده‌ی او رنفیلد را دنبال می‌کند که تلاش می‌کند هر طوری که شده وابستگی‌اش به کنت دراکولا را کم کند. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای فیلم امتیاز راتن تومیتوز ۵۹ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۵۴ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید
۱۰ فیلم ترسناک نفس‌گیر با مضمون نفرین

رنفیلد

رتبه‌ی پنجم جدول باکس آفیس در اختیار «ایر» (Air) قرار دارد که روند تولید کفش‌های معروف ایر جردن را دنبال می‌کند. فیلم در دومین هفته‌ی اکران ۷.۷۲ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت. با احتساب فروش بین‌المللی ۲۰.۸۰ میلیون دلاری، فیلم تا این جای کار ۵۴.۰۸ میلیون دلار در سراسر دنیا فروخته است. «ایر» که توسط بن افلک کارگردانی شده و علاوه بر خودش ستاره‌هایی مثل مت دیمون، جیسون بیتمن، مارلون وینز، کریس مسینا، کریس تاکر و وایولا دیویس در آن نقش‌آفرینی می‌کنند ماجرای سانی واکاوی یکی از فروشندگان کفش در کمپانی نایکی را دنبال می‌کند که تلاش می‌کند قرارداد تاریخی را با مایکل جردن برای فروش کفش‌های این کمپانی منعقد کند.

در جایگاه ششم جدول باکس آفیس «سیاه‌چال‌ها و اژدهایان: شرافت میان دزدان» (Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves)  قرار دارد که در هفته‌ی سوم اکران ۷.۳۵ میلیون دلار فروخت. با احتساب فروش بین‌المللی ۸۳ میلیون دلاری، فیلم تا این جای کار  ۱۵.۰۷ میلیون دلار در سراسر دنیا فروخته است. سیاه‌چال‌ها و اژدهایان: شرافت میان دزدان» که با درجه‌ی سنی PG-13 اکران شده و توسط جان فرانسیس دیلی و جاناتان گلدشتاین کارگردانی شده و ستاره‌هایی مثل ریس پاین، میشل رودریگز، رگی-ژان پیج، جاستیس اسمیث، سوفیا لیلیس و هیو گرانت در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی یک دزد جذاب و گروهی از ماجراجویان ناهمگون است که تصمیم می‌گیرند برای به دست آوردن یک گنجینه‌ی گمشده دست به سرقتی حماسی بزنند.

رتبه‌ی هفتم جدول باکس آفیس در اختیار «سوزومه» (Suzume) انیمه‌ی تازه‌ی کرانچی رول قرار دارد که در آمریکای شمالی ۲.۸۳ میلیون دلار فروخت و فروش جهانی‌اش را به ۱۴۶.۱۲ میلیون دلار رساند. البته این مبلغ در مقایسه با سایر تولیدات این استودیو که به تازگی اکران شدند، خیلی کم است. «سوزومه» توسط ماکوتو شینکای کارگردانی شده و بازیگرانی مثل نانوکا هارا، هوکوتو ماتسومورا، اری فوکاتسو، شوتا سومتانی، سیری ایتو و کانا هانازاوا صداپیشگی شخصیت‌های مختلف را برعهده دارند. ماجرا درباره‌ی دختر ۱۷ ساله‌ای به نام سوزومه است که پس از تعقیب یک مرد مرموز در دل کوهستان به یک در مرموز می‌رسد و از طریق آن سفر عجیب و غریبی را آغاز می‌کند. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای انیمه‌ی تازه‌ی کرانچی رول امتیاز راتن تومیتوز ۹۵ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۷۴ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید
۱۱ بازیگر زن برتر ژانر ترسناک با لقب «ملکه جیغ»

در جایگاه هشتم جدول باکس آفیس کمدی ماجراجویی به نام «ماما مافیا» (Mafia Mamma) قرار دارد که در نخستین هفته‌ی اکران ۲.۰۴ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت. این فیلم که توسط کاترین هاردویک کارگردانی شده و ستاره‌هایی مثل تونی کولت، مونیکا بلوچی، راب هیوبل و سوفیا نوموته در آن نقش‌آفرینی می‌کنند، ماجرای یک مادر آمریکایی را دنبال می‌کند که مجبور می‌شود به عنوان رئیس مافیای ایتالیایی، کسب و کار خانوادگی‌شان را اداره کند. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای فیلم امتیاز راتن تومیتوز ۲۱ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۴۳ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که برای یک فیلم پرستاره خیلی کم است.

ماما مافیا

«جیغ ۶» (Scream VI) در ششمین هفته‌ی اکران ۱.۴۵ میلیون دلار فروش داخلی داشت و در رتبه‌ی نهم جدول باکس آفیس قرار گرفت. با احتساب فروش بین‌المللی ۶۰.۲۰ میلیون دلاری، قسمت تازه‌ی این فرنچایز ترسناک تا این جای کار ۱۶۶.۹۹ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. «جیغ ۶» توسط تایلر جیلت و مت بتینلی-اولپین کارگردانی شده و بازیگرانی مثل ملیسا باررا، جنا اورتگا، هیدن پنیتیر، کورتنی کاکس و جاسمین ساوی براون در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی بازماندگان قتل‌های شبح چهره است که به امید زندگی بهتر شهر خیالی وودزبورو ترک و به نیویورک نقل مکان می‌کنند. جالب است بدانید این نخستین قسمت فرنچایز بدون حضور سیدنی پرسکات در نقش نیو کمپبل است که ظاهرا به دلیل مسائل مالی با سازندگان به توافق نرسید و تصمیم گرفت مجموعه را ترک کند.

در نهایت رتبه‌ی دهم جدول باکس آفیس در اختیار فیلم ترسناک تازه‌وارد دیگری به نام «نفریوس» (Nefarious) قرار دارد که در نخستین هفته‌ی اکران ۱.۳۳ میلیون دلار فروش داخلی داشت. این فیلم که توسط چاک کنزلمن و کری سولومون کارگردانی شده و بازیگرانی مثل شان پاتریک فلانری، جردن بلفی، جیمز هیلی جونیور، اریک هانسون، رابرت پیترز و تام اومر در آن نقش‌آفرینی می‌کنند، ماجرای یک قاتل زنجیره‌ای به نام نفریوس را دنبال می‌کند که پیش از اعدام توسط یک روان‌پزشک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد اما در میان جلسه ادعا می‌کند یک شیطان است و روان‌پزشک تا زمان پایان جلسه سه نفر را خواهد کشت. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای فیلم امتیاز راتن تومیتوز ۲۵ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید
۱۰ فیلم کمدی برتر که به روایت داستانی در فضا می‌پردازند

 پازل 35 تکه طرح انیمیشن برادران سوپر ماریو کد NI2367

	 جامدادی مدل دوزیپ طرح برادران سوپر ماریو کد NI1204

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
نسخه‌ی سینمایی برادران سوپر ماریو
The Super Mario Bros
۲ ۸۷ ۳۴۷.۸۲
پاپ جن‌گیر
The Pope’s Exorcist
۱ ۹.۱۵ ۹.۱۵
جان ویک: بخش ۴
John Wick: Chapter 4
۴ ۷.۹۲ ۱۶۰.۱۱
رنفیلد
renfield
۱ ۷.۷۷ ۷.۷۷
ایر
Air
۲ ۷.۷۲ ۳۳.۲۸
سیاه‌چال‌ها و اژدهایان: شرافت میان دزدان
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
۳ ۷.۳۵ ۷۴.۰۷
سوزومه
Suzume
۱ ۲.۸۳ ۲.۸۳
ماما مافیا
Mafia Mamma
۱ ۲.۰۴ ۲.۰۴
جیغ ۶
Scream VI
۶ ۱.۴۵ ۱۶۰.۷۹
نفریوس
Nefarious
۱ ۱.۳۳ ۱.۳۳

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است و فروش داخلی فیلم‌ها در آمریکای شمالی را شامل می‌شود.

منبع: boxofficemojo

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا