سینما

۱۰ شخصیت زن جذاب فیلم‌ها و انیمیشن‌های دیزنی و پیکسار که نادیده گرفته شده‌اند

دیزنی در تمام سال‌های فعالیتش، به‌خصوص با شاهدخت‌هایش، شخصیت‌های زن بسیار خوبی را خلق کرده است. بعضی از این شاهزاده‌خانم‌ها نامشان بیش از سایرین بر سر زبان‌ها افتاده است. دیزنی چند شخصیت زن هم دارد که به اندازه‌ی شاهزاده‌خانم‌‌ها دوست‌داشتنی‌اند، اما زیاد دیده نشده‌اند و کالاهای زیادی هم بر اساس این‌ شخصیت‌ها ساخته نشده است؛ با این همه طرفداران همچنان آن‌ها را تحسین‌ می‌کنند. بعضی‌ از این شخصیت‌ها صرفا به این خاطر که نقش اول را ندارند و قهرمان قصه نیستند به چشم نیامده‌اند و به بعضی دیگر هم فقط کم‌لطفی شده است؛ مثل جیزل «افسون‌شده» یا ازمرالدا «گوژپشت نوتردام» که خود از محصولات قدرندیده‌ی دیزنی است.

دلیل جذابیت بعضی از این شخصیت‌های زن کمتر دیده‌شده، شخصیت دوست‌داشتنی، طراحی کاراکتر جالب یا رابطه‌ی جذاب‌شان با شخصیت‌های دیگر است. دلیلش هرچه باشد، چه دیزنی در ارائه و بازاریابی این شخصیت‌ها و قصه‌هایشان کم‌کاری کرده باشد، چه کل فیلم در برقراری ارتباط با مخاطب موفق عمل نکرده باشد، این ۱۰ شخصیت زن دیزنی که در مقایسه با زنان دیگر دیزنی، کمتر مورد محبت واقع می‌شوند، طرفداران پر و پاقرص خود را دارند.

۱۰. کالا در «تارزان» (Tarzan) مادری جسور و دلسوز است

کالا در «تارزان» دیزنی

«تارزان»، از آخرین انیمیشن‌های عصر رنسانس دیزنی، یکی از بهترین فیلم‌های دیزنی درباره‌ی حیوانات سخنگو است. این فیلم داستان پسربچه‌ای را روایت می‌کند که گوریل‌ها بزرگش کرده‌اند. کالا (با صدای گلن کلوز)، یک گوریل مادر، بعد از مرگ والدین تارزان، او را به فرزندی می‌پذیرد. اگرچه همسرش کرچاک با این موضوع مخالف است، اما کالا تصمیمش را می‌گیرد و وقتی همسرش می‌خواهد نظرش را عوض کند، مقابل او می‌ایستد.

کالا مهربان و دلسوز است، و بزرگ‌ترین حامی تارزان محسوب می‌شود و عشق و تأیید موردنیازش را به او می‌دهد. او به‌عنوان یکی از بهترین والدین دیزنی مغفول مانده است. او بسیار بامحبت است، اما آن‌قدر قوی هم هست که بر تصمیمات خود پافشاری کرده و از خانواده‌اش محافظت کند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه از انیمیشن «هتل ترانسیلوانیا ۵» باید بدانید

۹. نانی در «لیلو و استیچ» (Lilo & Stitch) همیشه تمام تلاش‌اش را برای خانواده‌اش می‌کند

نانی در «لیلو و استیچ»

اگرچه ستارگان «لیلو و استیچ» (محصول ۲۰۰۲) شخصیت‌های مشهوری هستند، اما نانی (با صدای تیا کریر) شایسته‌ی شهرت بیشتری است. او خواهر بزرگ‌تر و سرپرست لیلو است. نانی بی‌وقفه کار می‌کند تا خانواده‌اش را سرپا نگه دارد و مطمئن شود که خواهر کوچک‌ترش خوشحال و در امان است.

بزرگ‌کردن خواهر کوچک‌تر کار آسانی نیست. نانی نوجوان در بزرگ‌کردن خواهرش اشتباهاتی هم می‌کند، اما سخت تلاش می‌کند و هرگز تسلیم نمی‌شود. حتی وقتی قانون سعی می‌کند لیلو را از او بگیرد، نانی عقب نمی‌نشیند. به‌خاطر عشق عمیق نانی به خواهرش، آن‌ها یکی از شیرین‌ترین روابط خواهرانه‌ی دیزنی را دارند. رابطه‌ی آن‌ها نسبت به روابط خواهرانه‌ی دیگری چون آنا و السا در «یخ‌زده» (Frozen)، بسیار قدرنادیده است.

پیکسل پرمانه طرح لیلو و استیچ کد pm.33053

پیکسل پرمانه طرح لیلو و استیچ کد pm.33112

۸. ازمرالدا در «گوژپشت نوتردام» (The Hunchback Of Notre Dame) یکی از فداکارترین شخصیت‌های دیزنی است

ازمرالدا در «گوژپشت نوتردام»

«گوژپشت نوتردام»، محصول ۱۹۹۶، یکی از فیلم‌های کلاسیک دیزنی و از قدرنادیده‌های عصر رنسانس این استودیو است. ازمرالدا (با صدای دمی مور) شخصیت اصلی است که با کوازیمودو، قهرمان فیلم دوست می‌شود و به او کمک می‌کند. او هم زیبا و هم مهربان است، مخصوصاً با کسانی که مطرود جامعه‌اند.

همدردی ازمرالدا با افراد نگون‌بخت یکی از بهترین ویژگی‌های اوست، و او به خوبی نشان می‌دهد که چقدر به دیگران اهمیت می‌دهد. خیلی از شخصیت‌های زن دیزنی مهربان‌اند، اما ازمرالدا فداکارترین آن‌هاست. او هرگز چیزی برای خودش نمی‌خواهد و آرزویی هم ندارد، اما به‌ندرت به‌عنوان یکی از بهترین شخصیت‌های دیزنی به او توجه می‌شود؛ همچون خود فیلم.

کتاب گوژپشت نتردام اثر ویکتور هوگو انتشارات پنجره

۷. مِی در «قرمز شدن» (Turning Red) یک دختر نوجوان دوست‌داشتنی و واقعی است

مِی در «قرمز شدن» پیکسار

میلین لینگ یا مِی (با صدای رزالی چیانگ) از «قرمز شدن» یکی از جدیدترین قهرمانان پیکسار و دیزنی است. این فیلم در سال ۲۰۲۲ اکران شد و مخاطبان زیادی با آن ارتباط برقرار کردند. اگرچه مِی شخصیت اصلی «قرمز شدن» است، اما به خاطر ویژگی‌های دیگرش به چشم می‌آید. یکی از این دلایل، احساسات قوی او است، که توانست او را به یک پاندای سرخ غول‌پیکر تبدیل کند.

بیشتر بخوانید
نقد سریال «پوست شیر» شبکه‌ی فیلم‌نت؛ یک قاتل زنجیره‌ای دیگر

مِی شخصیت قانع‌کننده‌ای است که بلوغش به شکلی واقع‌گرایانه به تصویر کشیده شده، مخصوصاً وقتی مستقل‌تر می‌شود و فعالانه در علایقش کند و کاو می‌کند. مِی عجیب و بی‌پرواست و با خودش نیز صادق است، و این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که او برای کودکان الگوی خوبی باشد.

پیکسل پرمانه طرح قرمز شدن کد pm2n.32885 مجموعه 2 عددی

پیکسل پرمانه طرح قرمز شدن کد pm2n.32883 مجموعه 2 عددی

۶. آدری در «آتلانتیس: امپراتوری گمشده» (Atlantis: The Lost Empire) یک مکانیک فوق‌العاده است

آدری در «آتلانتیس: امپراتوری گم‌شده» دیزنی

«آتلانتیس: امپراتوری گم‌شده» (محصول ۲۰۰۱) یکی دیگر از جواهرات قدرنادیده‌ی دیزنی است. و به همین خاطر شخصیت‌هایش هم گمنام‌اند. اگرچه کیدا شخصیت زن اصلی است، اما آدری رامیرز (با صدای ژاکلین ابرادورز) شایسته‌ی تقدیر است، که یکی از معدود شخصیت‌های لاتین درخور توجه دیزنی است. او مکانیکی است که شخصیت قوی و مصممی دارد.

آدری ماشین‌های مأموریت آتلانتیس را سالم نگه می‌دارد. دیزنی به‌ندرت شخصیت‌های زن را با شغل‌شان نشان می‌دهد، و همین آدری را تبدیل به شخصیتی منحصربه‌فرد می‌کند. او اهداف تحسین‌برانگیزی هم در سر دارد و دوست خوبی برای میلو است، اما آن‌طور که شایسته‌اش است، به او توجه نمی‌شود.

کتاب راز آتلانتیس اثر چارلز بروکا انتشارات کتابسرای تندیس

۵. کاپیتان آملیا در «سیاره‌ی گنج» (Treasure Planet) شایسته‌ی مقامش است

کاپیتان آملیا در «سیاره‌ی گنج»

«سیاره‌ی گنج» (محصول ۲۰۰۲) هم مثل «آتلانتیس» از انیمیشن‌های قدرنادیده و گمنام دیزنی است و شخصیت‌های هم به همان اندازه گمنام‌اند. یکی از این شخصیت‌ها کاپیتان آملیا (با صدای اما تامپسون) است. او تنها شخصیت‌ زن برجسته‌ی فیلم، زنی سرسخت، جسور و بی‌پرواست که می‌داند به‌عنوان کاپیتان دارد چه‌ کار می‌کند.

دیزنی بیشتر اوقات مقام‌های بالا را به شخصیت‌های مرد می‌دهد، به همین خاطر، آملیا یکی از معدود زنانی است که این مقام را به‌ دست آورده است. او یکی از قوی‌ترین و محبوب‌ترین شخصیت‌های «سیاره‌ی گنج» است. رابطه‌ی او با داپلر هم دوست‌داشتنی و دلگرم‌کننده است و طبیعی به‌ نظر می‌آید.

بیشتر بخوانید
۷ پادشاه تاثیرگذار انیمیشن‌های دیزنی

بازی سیاره گنج مخصوص ps2

بازی سیاره گنج مخصوص پلی استیشن 2

۴. جین در «پیتر پن ۲: بازگشت به سرزمین هرگز» (Peter Pan 2: Return To Neverland) یک دختر جوان واقعی است

جین در «پیتر پن 2: بازگشت به سرزمین هرگز» دیزنی

چند دنباله‌ی دیزنی هستند که درباره‌ی فرزندان بعضی از شخصیت‌های کلاسیک دیزنی ساخته شده‌اند، از «شیرشاه ۲: پادشاهی سیمبا» (The Lion King 2: Simba’s Pride) گرفته تا «پری دریایی کوچولو ۲: بازگشت به دریا» (The Little Mermaid II: Return To The Sea). «پیتر پن ۲: بازگشت به سرزمین هرگز»، محصول ۲۰۰۲، حول جین دارلینگ (با صدای هرییت اوون)، دختر واقع‌بین وندی، می‌چرخد. جین به‌خاطر شخصیت بالغش بین دیگر کودکان دیزنی به چشم می‌آید.

طرفداران حس کردند که جین شخصیت ملموسی است و ویژگی‌هایش او را تبدیل به رقیب خوبی برای پیتر پن می‌کند. بعضی مخاطبان از اینکه جین بلد بود چطور از خودش دفاع کند خوش‌شان آمد، مخصوصاً در برابر تینکر بل. متأسفانه جین نتوانست تأثیری را که مادرش گذاشت، داشته باشد.

کتاب پیتر پن اثر ج.م.بری

کتاب پیتر پن اثر جمعی از نویسندگان انتشارات شیرمحمدی

۲۵,۰۰۰

۲۰,۰۰۰

تومان

۳. ماما ایملدا در «کوکو» (Coco) مادری سختگیر اما بامحبت است

ماما ایملدا در «کوکو»

«کوکو»، محصول ۲۰۱۷ یکی از بهترین فیلم‌های پیکسار است. این فیلم داستان میگل رامیرز و خانواده‌ی درگذشته‌اش را روایت می‌کند که به او کمک می‌کنند تا به دنیای زندگان برگردد. قوی‌ترین عضو خانواده‌ی او ماما ایملداست، گیس‌سفید خانواده‌ی رامیرز و مادرِ مادرِ مادربزرگش.

ماما ایملدا (با صدای آلانا اوباک) اول سختگیر و مستبد به‌ نظر می‌رسد، اما در واقع بسیار مهربان است. رفتار سرسختانه‌ی او از عشق و نگرانی‌اش برای خانواده‌اش نشأت می‌گیرد. او پس از به تنهایی بزرگ کردن یک بچه و سرپا نگه داشتن کسب‌وکار خانوادگی‌اش، چنین سرسخت شده است. او یکی از چند مادر قوی دیزنی است و تقریباً همه‌کار را خودش به تنهایی انجام داده است، اما به اندازه‌ی کافی به او توجه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید
۱۰ شخصیت سینمایی برتر که به قدرت دهن‌کجی می‌کنند

 مجموعه انیمیشن کوکو خون آشام کوچک فروزن 3 اثر جمعی از کارگردانان

انیمیشن کریسمس بیگانه و رالف خرابکار 2 و کوکو اثر جمعی از کارگردانان

۲. جیزل در «افسون‌شده» (Enchanted) یکی از قهرمانان نامتعارف دیزنی است

جیزل در «افسون‌شده»

«افسون‌شده»، محصول ۲۰۰۷، یکی از خاص‌ترین فیلم‌های دیزنی است. جیزل، با بازی تحسین‌برانگیز ایمی آدامز، اول در یک داستان پریان زندگی می‌کند، اما به واقعیت منتقل می‌‎شود و ویژگی‌های افسانه‌ای‌اش را هم با خود می‌برد. همین جیزل را بسیار دوست‌داشتنی می‌کند، چرا که حس ایده‌آل‌گراییِ شادمانه‌ای را به افراد افسرده‌ی دنیای واقعی منتقل می‌کند.

از آنجا که «افسون‌شده»، ویژگی‌های معمولی و قدیمی آثار دیزنی را مسخره می‌کند، جیزل باعث می‌شود کلیشه‌ها تازه و جذاب به‌ نظر برسند، چرا که او زندگی واقعی و داستان‌های پریان را با هم به نقطه‌ی تعادل می‌رساند. بسیاری از طرفداران آرزو داشتند که او می‌توانست یک شاهدخت رسمی دیزنی باشد. اگرچه به اندازه‌ی لیاقتش به او توجه نمی‌شود، اما مخاطبان او را به‌عنوان یکی از بهترین شخصیت‌های زن دیزنی به یاد خواهند سپرد.

۱. میتنز در «تیزپا» (Bolt) محبوب طرفداران دیزنی بود

میتنز در «تیزپا»

«تیزپا»، محصول ۲۰۰۸، یکی از بهترین انیمیشن‌های دیزنی است، اما اغلب فراموش می‌شود. این فیلم داستان تیزپا را در مسیر کشف هویتش روایت می‌کند. او با میتنز (با صدای سوزی اسمن) که یک گربه است، و راینوی همستر دوست می‌کوشود. اگرچه تیزپا شخصیت اصلی است، اما میتنز توجه‌ها را به سوی خود جلب می‌کند.

اگرچه میتنز گاهی خشن و بدبین است، اما این ویژگی‌ها او را ملموس کرده است. او بسیار دوست‌داشتنی است، مخصوصاً وقتی گذشته‌ی دردناکش آشکار می‌شود. علاوه بر این، دوستی جذابش با تیزپای مشهور هم یکی از بهترین بخش‌های فیلم است، چرا که بعضی از دلگرم‌کننده‌ترین سکانس‌های «تیزپا» را رقم می‌زند.

منبع: cbr

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا