سینما

فهرست کامل بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ همراه با رتبه‌بندی منتقدان (به‌روز شد)

بی‌شک در پایان سال میلادی انتخاب بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ برای منتقدان و مخاطبان چندان ساده نیست چرا که ۲۰۲۲ را باید سال احیای سینما و بازگشت صنعت به روزهای استفاده از ظرفیت کامل سالن‌ها در نظر گرفت. پس از ماه‌ها گرفتاری با دنیاگیری کرونا، سال میلادی ۲۰۲۲ با اکران چندین و چند فیلم محبوب به‌تاخیرافتاده و تعدادی اثر تجاری امیدوارکننده به پایان رسید که خون جدیدی به رگ‌های سینما تزریق کردند.

سال ۲۰۲۲ از همان آغاز با فیلم‌های ترسناکی مثل «جیغ» آغاز شد. فصل بهار با چندین فیلم محبوب منتقدان و مخاطبان همچون «بتمن»، «همه‌چیز همه‌جا به یکباره» و انیمیشن «قرمز شدن» محصول پیکسار پیش رفت، تابستان با «الویس» ادامه یافت و سه ماهه پایانی سال هم با اکران «خانواده فیبلمن» استیون اسپیلبرگ و قسمت جدید مجموعه آواتار جیمز کامرون به پایان رسید. البته هر تحلیلی از گیشه این سال میلادی، بدون اشاره به «تاپ‌ گان: مارویک» ناقص خواهد بود؛ اکشن جذابی که با فاصله رتبه اول فروش را به دست آورد و توانست دو ابرقهرمانی پرفروش امسال («پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد» و «دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی») و همچنین «آواتار: راه آب» را پشت سر بگذارد؛ تام کروز در فیلمی به کارگردانی جوزف کوشینسکی نشان داد یک درام اکشن حساب‌شده می‌تواند مخاطبان زیادی را به سالن‌ها بکشاند و البته موفقیت این فیلم هشداری هم بود به جهان‌ها و چندجهانی‌های ابرقهرمانی که شاید وارد یک دوره افول شده باشند.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ از نگاه منتقدان

فیلم‌های مورد توجه جشنواره‌های بین‌المللی و منتقدان البته تا حدی متفاوت بودند. جمع‌بندی‌های وبسایت متاکریتیک بیشترین امتیاز را به «افترسان» داد، محبوب‌ترین فیلم منتقدان راتن تومیتوز «خرس نیست» جعفر پناهی لقب گرفت و «ای‌او» یژی اسکولیموفسکی در کنار «سنت عمر» آلیس دیوپ، مستند «تمام زیبایی و خون‌ریزی» لورا پویترس، «تار» ساخته تاد فیلد، «تصمیم جدایی» به کارگردانی پارک چان-ووک، «مثلث غم» روبن اوستلوند و «نه» جردن پیل از آثار تحسین‌شده دیگر بودند که در فهرست‌های مختلف به نام‌شان برمی‌خوردیم.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ از نظر متاکریتیک

رتبه نام فیلم عنوان اصلی کارگردان امتیاز متا
۱ افترسان Aftersun شارلوت ولز ۹۵
۲ تار Tár تاد فیلد ۹۱
۳ تمام زیبایی و خون‌ریزی All the Beauty and the Bloodshed لورا پویترس ۹۱
۴ بدترین آدم دنیا The Worst Person in the World یواخیم تری‌یر ۹۰
۵ جاده خاکی Hit the Road پناه پناهی ۹۰
۶ خرس نیست No Bears جعفر پناهی ۹۰
۷ آزادی بزرگ Great Freedom سباستین مایز ۸۹
۸ آقای باخمن و کلاسش Mr. Bachmann and His Class ماریا اشپت ۸۹
۹ دختر کم‌حرف The Quiet Girl کلم برید ۸۹
۱۰ بازگشت به سئول Return to Seoul دوی چو ۸۸

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ از نظر راتن تومیتوز

امتیاز راتن تومیتوز بازتاب‌دهنده درصد رضایت مجموع منتقدان است اما رتبه‌بندی این وبسایت از بهترین آثار سال ۲۰۲۲ صرفا براساس این امتیاز نبوده. برای مثال «بنشی‌های اینیشرین» با درصد رضایت ۹۷ درصد در جایگاهی بالاتر از فیلم «تیل» با درصد رضایت ۹۸ درصد قرار گرفته است.

رتبه نام فیلم عنوان اصلی کارگردان امتیاز راتن تومیتوز
۱ خرس نیست No Bears جعفر پناهی ۱۰۰
۲ رویداد Happening آدری دیوان ۹۹
۳ مارسل صدف کفش به پا Marcel the Shell with Shoes On دین فلیشر کمپ ۹۹
۴ تصویر دختر Girl Picture آلی هاپاسالو ۹۹
۵ بنشی‌های اینیشرین The Banshees of Inisherin مارتین مک‌دونا ۹۷
۶ تیل Till چینویه چوکو ۹۸
۷ دختر کم‌حرف The Quiet Girl کلم برید ۹۸
۸ جوجوتسو کایسن ۰ Jujutsu Kaisen 0 پارک سونگهو ۹۸
۹ به لزلی To Leslie مایکل موریس ۹۸
۱۰ لونانا Lunana: A Yak in the Classroom پاوو چویینگ دوجی ۹۸

برندگان جوایز مهم جشنواره‌های بین‌المللی در سال ۲۰۲۲

عنوان جایزه برنده نام رویداد هنری
نخل طلا مثلث غم (Triangle of Sadness) جشنواره بین‌المللی فیلم کن ۲۰۲۲
شیر طلایی تمام زیبایی و خون‌ریزی (All the Beauty and the Bloodshed) جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز ۲۰۲۲
خرس طلایی آلکارس (Alcarràs) جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۲۲
بهترین فیلم منتخب مردم خانواده فیبلمن (The Fabelmans) جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو ۲۰۲۲

فهرست کامل بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲

به رسم هر سال، امسال هم قصد داریم در یک مطلب جامع شما را با بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ آشنا کنیم. درست است که جزئیات خیلی از فیلم‌های برتر ۲۰۲۲ و جدیدترین فیلم‌های هالیوودی هنوز به طور کامل مشخص نشده، اما از همین حالا می‌توان حدس زد که احتمالا سال ۲۰۲۲ برای سینمادوستان باید بسیار هیجان‌‌انگیز باشد. با عبور از دنیاگیری ویروس کرونا به‌تدریج بسیاری از آثاری که طی دو سال گذشته فرصت نمایش نداشته‌اند سال ۲۰۲۲ امکان اکران پیدا خواهند کرد. طبق معمول با آمدن جدیدترین فیلم‌های ۲۰۲۲ برای دانلود و روی پرده‌ی سینما این فهرست پروپیمان‌تر هم خواهد شد. به علاوه در بین فیلم‌های جدید ۲۰۲۲ اگر عناوینی در جشنواره‌ها مطرح شوند که پیش از این ناآشنا بودند به این فهرست اضافه خواهند شد.

سوای فیلم‌های به تأخیرافتاده از سال گذشته (آثاری همچون «مأموریت: غیرممکن ۷»، «تاپ گان: ماوریک» و بسیاری عناوین دیگر) تعدادی از مهیج‌ترین فیلم‌های سینمایی چندسال اخیر هم خود را برای اکران سال ۲۰۲۲ آماده می‌کنند. طی سال ۲۰۲۲ باید منتظر فیلم‌های ابرقهرمانی پرمخاطبی همچون «بتمن» (The Batman)، «ثور: عشق و تندر» (Thor: Love and Thunder)، «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی ۲» (Spider-Man: Into the Spider-Verse 2)، اکشن‌ها و اکشن‌های ماجراجویانه‌ای مثل «آنچارتد» (Uncharted)، « ایندیانا جونز ۵» (Indiana Jones 5) و «جان ویک: قسمت ۴» (John Wick: Chapter 4) در کنار فیلم‌های ترسناکی چون «هالووین به پایان می‌رسد» (Halloween Ends) و «جیغ» (Scream) باشیم.

فیلم سینمایی جدید جوردن پیل (کارگردان آثار ترسناکی چون «برو بیرون» و «ما»)، انیمیشن‌هایی مثل «قرمزشدن» (Turning Red) و «لایتیر» (Lightyear) از جدیدترین محصولات پیکسار و همچنین دنباله فیلم مشهور و به‌شدت پرفروش «آواتار» (Avatar) تنها بخشی از فهرست پرشمار فیلم‌های برتر ۲۰۲۲ را تشکیل می‌دهند.

در ادامه بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ را که بسیاری از سینمادوستان انتظار دیدن‌شان را می‌کشند، بیشتر بررسی می‌کنیم.

این مطلب با مشخص شدن تاریخ اکران و جزئیات فیلم‌های جدید به‌روز می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هر چند وقت یک بار به این صفحه سر بزنید تا از وضعیت فیلم‌های جدید و بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ باخبر شوید.

۱. ۳۵۵

فیلم 355 بهترین فیلم های ۲۰۲۲

 • کارگردان: Simon Kinberg
 • بازیگران: Jessica Chastain, Lupita Nyong’o, Penélope Cruz
 • تاریخ اکران: ۱۷ دی ۱۴۰۰

فیلم سینمایی «۳۵۵» یک تریلر جاسوسی است که سیمون کینبرگ نویسنده و کارگردان تعدادی از آثار مجموعه «مردان ایکس» را در مقام کارگردان دارد.

فیلم درباره‌ی تعدادی از جاسوسان بین‌المللی است که برای یافتن و گرفتن یک سلاح مهم و مخفی از مزدوری خطرناک به هم پیوسته‌اند.

این فیلم هم از جمله آثاری بود که انتظار می‌رفت ژانویه سال ۲۰۲۱ اکران شوند اما نمایش آن به دلیل دنیاگیری ویروس کرونا به تأخیر افتاد.

در واقع ۳۵۵ را باید نوعی مأموریت غیرممکن یا جیمز باند کاملا زنانه در نظر گرفت که بازیگران زن شناخته‌شده‌ای چون جسیکا چستین، پنه‌لوپه کروز و لوپیتا نیونگو را به خدمت گرفته است.

۲. هتل ترانسیلوانیا ۴ (Hotel Transylvania 4)

هتل ترانسیلوانیا ۴ بهترین فیلم‌ های 2022

 • کارگردان: Jennifer Kluska, Derek Drymon
 • بازیگران: Andy Samberg, Selena Gomez, Kathryn Hahn
 • تاریخ اکران: ۲۴ دی ۱۴۰۰

«هتل ترانسیلوانیا ۴» از جمله انیمیشن‌های شناخته‌شده‌ای است که طی سال میلادی آینده پخش خواهند شد. این قسمت آخرین قسمت از مجموعه هتل ترانسیلوانیا است و ابتدا قرار بود سال ۲۰۲۱ روی پرده برود اما پس از اوج‌گیری مجدد کرونا در آمریکا، سونی برنامه توزیع فیلم را متوقف کرد و سپس حق توزیع را به قیمت ۱۰۰ میلیون دلار به آمازون فروخت. آمازون قرار است فیلم را به شکل انحصاری از طریق سرویس آمازون پرایم پخش کند.

در شرح داستان فیلم آمده که این قسمت دراک و سایر هیولاها همه به انسان تبدیل می‌شوند در حالی که جانی هیولا شده است. طبیعتا دراک در بدن جدیدش قدرت‌های قبلی‌اش را از دست داده و با ترسناک‌ترین مأموریت زندگی‌اش روبه‌رو می‌شود.

۳. جیغ (Scream)

فیلم جیغ از فیلم های ۲۰۲۲

 • کارگردان: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
 • بازیگران: David Arquette, Neve Campbell, Courteney Cox
 • تاریخ اکران: ۲۴ دی ۱۴۰۰

زوج هنری مت بتینلی-اولپین و تایلر ژیلت که پیشتر از آن‌ها فیلم «آماده باشی یا نه» (Ready or Not) را دیده بودیم، فیلم جدیدی را مجموعه فیلم‌های «جیغ» آماده اکران کرده‌اند.

این فیلم قسمت پنجم مجموعه سینمایی جیغ خواهد بود. هر چهار قسمت قبل را وس کریون طی سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۱ کارگردانی کرده بود و حال پس از مرگ او، سکان هدایت مجموعه به دست این هنرمندان تازه‌نفس افتاده است.

تعدادی از ستاره‌های اصلی مجموعه یعنی نو کمبل (در نقش سیدنی پرسکات)، کورتنی کاکس (در نقش گیل ودرز) و دیوید آرکت (در نقش دیویی رایلی) در این قسمت هم حضور خواهند داشت. گرچه گفته شده بود این فیلم نوعی راه‌اندازی مجدد مجموعه خواهد بود اما در حال حاضر می‌دانیم که قسمت پنجم دقیقا دنباله مستقیم قسمت چهارم است که سال ۲۰۱۱ روی پرده رفت.

۴. موربیوس (Morbius)

فیلم های برتر ۲۰۲۲ فیلم موربیوس

 • کارگردان: Daniel Espinosa
 • بازیگران: Jared Leto, Matt Smith, Adria Arjona
 • تاریخ اکران: ۸ بهمن ۱۴۰۰

جدیدترین فیلم سونی در جهان مرد عنکبوتی داستان اصلی دانشمندی (دکتر مایکل موربیوس با بازی جرد لتو) را روایت می‌کند که ناخواسته و هنگام معالجه بیماری‌اش، خود را به یک خون‌آشام تبدیل کرده است.

موربیوس که سومین فیلم این جهان سینمایی است پس از دو فیلم «ونوم» (Venom) و «ونوم: بگذارید کارنیج بیاید» (Venom: Let There Be Carnage) نمایش داده می‌شود.

قرار بود تابستان سال ۲۰۲۰ شاهد اکران موربیوس باشیم اما اکران این اثر سینمایی به اولین ماه میلادی سال ۲۰۲۲ موکول شد. کارگردانی این اثر سینمایی را دنیل اسپینوزا،‌ کارگردان سوئدی بر عهده دارد که پیش از این فیلم «خانه امن» (Safe House) را جلوی دوربین برده بود.

۵. مرگ بر روی نیل (Death on the Nile)

فیلم های برتر ۲۰۲۲ فیلم مرگ بر روی نیل

 • کارگردان: Kenneth Branagh
 • بازیگران: Tom Bateman, Annette Bening, Kenneth Branagh
 • تاریخ اکران: ۲۲ بهمن ۱۴۰۰

کنت برانا در فیلم سینمایی «مرگ بر روی نیل» علاوه بر کارگردانی، نقش هرکول پوآرو را بر عهده خواهد داشت. برانا پس از موفقیت نسبتا غافلگیرکننده فیلمی که سال ۲۰۱۷ تحت عنوان «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» (Murder on the Orient Express) کارگردانی کرد، یک بار دیگر در همین نقش ظاهر خواهد شد.

تاکنون مشخص شده نام‌های شناخته‌شده‌ای چون تام بیتمن، آنت بنینگ، گل گدوت، آرمی همر و رز لزلی به‌عنوان بازیگر به این پروژه سینمایی پیوسته‌اند.

فیلم سینمایی مرگ بر روی نیل با فیلم‌نامه‌ای از مایکل گرین اقتباسی است از رمانی به همین نام نوشته آگاتا کریستی. این سومین اقتباس از رمان کریستی است. اولین اقتباس سینمایی از این رمان سال ۱۹۷۸ با فیلم جان گیلرمین روی پرده رفت. سپس طی سال ۲۰۰۴ از مجموعه «پوآروی آگاتا کریستی» (Agatha Christie’s Poirot) قسمتی پخش شد که از این رمان اقتباس شده بود.

۶. آمبولانس (Ambulance)

فیلم های 2022 فیلم آمبولانس

 • کارگردان: Michael Bay
 • بازیگران: Jake Gyllenhaal, Yahya Abdul-Mateen II, Eiza González
 • تاریخ اکران: ۲۹ بهمن ۱۴۰۰

مایکل بی کارگردان این اثر سینمایی طی این سال‌ها اصولا تمایلات روشنی برای ساخت بلاک‌باستر از خود نشان داده است. اما در این فیلم تا حدودی مقیاس کار را کوچک‌تر کرده و تریلری جمع‌وجورتر درباره سارقینی ساخته است که به شکل سهوی آمبولانسی را حامل یک پیراپزشک و یک بیمار که وضع وخیمی دارد، دزدیده‌اند.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید پیک گیتار با توجه به جنس و ضخامت و شکل

«آمبولانس» بازسازی یک فیلم سینمایی دانمارکی است و سازندگان آن از سال ۲۰۱۵ به دنبال جلوی دوربین بردنش بودند؛ نهایتا بالاخره فیلم‌برداری این پروژه سینمایی طی ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ آغاز شد تا در بخش اکشن شاهد ساخت یکی از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ باشیم.

۷. رامبل (Rumble)

فیلم های 2022 فیلم رامبل

 • کارگردان: Hamish Grieve
 • بازیگران: Will Arnett, Terry Crews, Geraldine Viswanathan
 • تاریخ اکران: ۲۹ بهمن ۱۴۰۰

انیمیشن «رامبل» محصول یک همکاری جالب و سرمایه‌گذاری مشترک میان استودیو پارامونت و WWE است. یک کمدی خانوادگی در جهانی که انسان‌ها و هیولاها کنار هم زندگی می‌کنند اما هیولاها یک ویژگی خاص و جالب‌توجه دارند؛ آن‌ها کشتی‌گیرانی حرفه‌ای‌اند و اساسا حضور WWE در ساخت این انیمیشن هم از همین زاویه بوده است.

در فیلم رامبل دختری جوان قصد دارد مربی یک هیولای بی‌تجربه در مسابقات شود و او را به مقام قهرمانی برساند. این اثر سینمایی اقتباس آزادی است از یک رمان گرافیکی نوشته راب هارل. رامبل هم از آن دست آثاری است که اکرانش طی دو سال گذشته بارها به تأخیر افتاده و عاقبت اوایل سال ۲۰۲۲ را به‌عنوان بهترین زمان نمایش انتخاب کرده است.

۸. آنچارتد (Uncharted)

فیلم سینمایی جدید آنچارتد

 • کارگردان: Ruben Fleischer
 • بازیگران: Tom Holland, Mark Wahlberg, Sophia Taylor Ali
 • تاریخ اکران: ۲۹ بهمن ۱۴۰۰

«آنچارتد» یک اکشن ماجراجویانه به سبک مجموعه فیلم‌های ایندیانا جونز است که بر اساس سری بازی‌های ویدیویی مشهوری به همین نام ساخته شده. فیلم آنچارتد داستان جدیدی دارد و قرار است از نظر سیر وقایع داستانی نوعی پیش‌درآمد بر داستان بازی‌های ویدیویی باشد.

تقریبا بیش از یک دهه است که حرف و حدیث‌هایی درباره ساخت این فیلم سینمایی به گوش می‌رسد اما بالاخره تابستان ۲۰۱۹ برای اولین‌بار تأیید سفت و سخت‌تری درباره تولید آن به گوش مخاطبان رسید.

گرچه از سال ۲۰۱۷ گفته شده بود که تام هالند قرار است قهرمان اصلی این فیلم سینمایی باشد و نقش نیتن دریک را جلوی دوربین ببرد اما سال ۲۰۱۹ از حضور قطعی او مطمئن شدیم. تولید فیلم رسما اوایل سال ۲۰۲۰ آغاز شد و پس از چندین‌بار جابه‌جایی تاریخ نهایی اکران امیدواریم بالاخره زمستان سال ۱۴۰۰ شاهد اکران این اثر سینمایی باشیم.

۹. بتمن (The Batman)

فیلم سینمایی جدید بتمن

 • کارگردان: Matt Reeves
 • بازیگران: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Paul Dano
 • تاریخ اکران: ۱۳ اسفند ۱۴۰۰

«بتمن» بی‌تردید یکی از موردانتظاترین فیلم‌های ۲۰۲۲ است و برای طرفداران سینمای ابرقهرمانی قرارگرفتن این اثر میان فیلم‌های برتر ۲۰۲۲ هم چندان عجیب به نظر نمی‌رسد.

مت ریوز که بابت ساخت چند فیلم سینمایی در مجموعه «سیاره میمون ها» (Planet of the Apes) شناخته شده است برای ساخت برداشتی بسیار خاص از بتمن به میدان آمده است. گفته می‌شود که بتمن جدید نسبت به فیلم‌های قبلی این ابرقهرمان فضایی تیره‌تر دارد و بازراه‌اندازی این مجموعه خواهد بود.

بتمن این ابرقهرمان را در گاتهام سیتی حین مبارزه با فساد نشان می‌دهد؛ او در این فرایند با یک قاتل سریالی به نام ریدلر مواجه می‌شود.

فیلم بازیگران شناخته‌شده‌ای دارد. رابرت پتینسون در نقش بروس وین، زوئی کراویتز در نقش کت‌ومن، پل دینو در نقش ریدلر و کالین فارل در نقش پنگوئن از جمله بازیگران این اثر سینمایی‌اند.

۱۰. قرمزشدن (Turning Red)

بهترین فیلمهای ۲۰۲۲ فیلم قرمزشدن

 • کارگردان: Domee Shi
 • بازیگران: Rosalie Chiang, Sandra Oh
 • تاریخ اکران: ۲۰ اسفند ۱۴۰۰

بدون در نظرگرفتن انیمیشن‌های جذاب نمی‌توان بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ را فهرست کرد. پیکسار سال ۲۰۲۲ را با دو انیمیشن سپری خواهد کرد؛ «قرمزشدن» و « لایتیر». علاقه‌مندان به انیمیشن‌های پیکسار باید ابتدا منتظر تماشای قرمز‌شدن باشند.

این انیمیشن یک کمدی فانتزی مربوط به دوران بلوغ است. فیلم روایتگر داستان دختری ۱۳ ساله است که هر وقت از چیزی هیجان‌زده می‌شود به یک پاندای غول‌پیکر قرمز تبدیل می‌شود.

این انیمیشن اولین فیلم بلند داستانی دومی شی هنرمند چینی کانادایی است که پیشتر با انیمیشن کوتاه «بائو» (Bao) شناخته شد و اسکار بهترین انیمیشن کوتاه را تصاحب کرد.

۱۱. دانتون ابی ۲ (Downton Abbey 2)

بهترین فیلمهای ۲۰۲۲ فیلم دانتون ابی ۲

 • کارگردان: Simon Curtis
 • بازیگران: Hugh Bonneville, Elizabeth McGovern, Maggie Smith
 • تاریخ اکران: ۲۷ اسفند ۱۴۰۰

فیلم سینمایی «دانتون ابی ۲» که تحت عنوان «دانتون ابی: یک عصر جدید» هم شناخته می‌شود درامی تاریخی و دنباله فیلم دانتون ابی ساخته سال ۲۰۱۹ است.

دانتون ابی اساسا سریالی بریتانیایی بود که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ پخش شد و خالق آن جولین فلوز فیلم‌نامه هر دو فیلم سینمایی را که با همین عنوان ساخته شده به رشته تحریر درآورده است. گرچه هنوز جزییات چندان مفصلی را از خط داستانی فیلم جدید نمی‌دانیم اما مشخص است که این قسمت ماجراهای فیلم سال ۲۰۱۹ را ادامه می‌دهد.

۱۲. دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی (Doctor Strange in the Multiverse of Madness)

بهترین فیلمهای ۲۰۲۲ فیلم دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی

 • کارگردان: Sam Raimi
 • بازیگران: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Benedict Wong
 • تاریخ اکران: ۵ فروردین ۱۴۰۱

توقعات از این فیلم جهان سینمایی مارول بالا است و حجم انبوهی از هواداران منتظرند تا دکتر استرنج به پرده سینماها بازگردد.

«دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی» اولین فیلم از چهار اثری است که در سال ۲۰۲۲ در قالب جهان سینمایی مارول اکران می‌شوند؛ سه فیلم دیگر «ثور: عشق و تندر»، «پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد» و «مارول‌ها» خواهند بود.

این قسمت از مجموعه دکتر استرنج با اولین سریال شبکه تلویزیونی دیزنی پلاس یعنی «وانداویژن» (WandaVision ) ارتباط مستقیم دارد. پس از برخی تحولات پشت صحنه، بالاخره سام ریمی سکان کارگردانی این اثر ابرقهرمانی را بر عهده گرفت.

دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی دنباله فیلم سینمایی «دکتر استرنج»‌ ساخته سال ۲۰۱۶ و بیست و هشتمین فیلم جهان سینمایی مارول است.

۱۳. قطار سریع‌السیر (Bullet Train)

جدیدترین فیلم های ۲۰۲۲ فیلم قطار سریع‌السیر

 • کارگردان: David Leitch
 • بازیگران: Brad Pitt, Joey King, Andrew Koji
 • تاریخ اکران: ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

«قطار سریع‌السیر» را دیوید لیچ کارگردانی کرده؛ مردی که در تولید اولین فیلم مجموعه جان ویک نقش داشت و پس از آن «بلوند اتمی» (Atomic Blonde)، «ددپول ۲» (Deadpool 2) و «سریع و خشمگین تقدیم می‌کند: هابز و شاو» (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw) را جلوی دوربین برد. شاید این اثر سینمایی را نتوان یکی از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ نامید اما قطعا در میان آثار هیجان‌انگیز این سال میلادی قرار دارد.

فیلم داستان پنج قاتل را روایت می‌کند که سوار یک قطار سریع‌السیر شده‌اند و درمی‌یابند مأموریت‌هایشان نقاط مشترکی با یکدیگر دارد.

۱۴. سونیک خارپشت ۲ (Sonic the Hedgehog 2)

جدیدترین فیلم های ۲۰۲۲ فیلم سونیک خارپشت ۲

 • کارگردان: Jeff Fowler
 • بازیگران: Ben Schwartz, James Marsden, Tika Sumpter
 • تاریخ اکران: ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

«سونیک خارپشت» یکی از آخرین فیلم‌های تجاری موفق بود که پیش از شروع دوران قرنطینه و دنیاگیری ویروس کرونا بر پرده سینماهای جهان به نمایش درآمد. طبیعتا وضعیت ماه‌های بعد به شکلی بود که نهایتا باعث شد فیلم به یکی از‌ پرفروش‌ترین آثار سال ۲۰۲۰ تبدیل شود.

با این اوصاف عجیب نیست که پارامونت به دنبال ساخت دنباله این فیلم سینمایی رفته است و باید این اثر را هم در فهرست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ قرار دهیم. جف فاولر کارگردان قسمت قبل، برای ساخت قسمت جدید فراخوانده شده و تعدادی از صداپیشگان و بازیگران از جمله بن شوارتز (در نقش سونیک) و جیم کری (در نقش دکتر اگمن) از بازیگران بخش لایواکشن قسمت قبل، در قسمت دوم هم حضور دارند. این درحالی است که ادریس البا هم در این قسمت به جمع صداپیشگان پیوسته است.

۱۵. مرد شمالی (The Northman)

جدیدترین فیلم های ۲۰۲۲ فیلم مرد شمالی

 • کارگردان: Robert Eggers
 • بازیگران: Alexander Skarsgård, Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy
 • تاریخ اکران: ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

بدون شک «مرد شمالی» باید در لیست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ قرار بگیرد. یک تریلر حماسی و تاریخی که طی قرن دهم میلادی و در کشور ایسلند می‌گذرد. داستان فیلم درباره یک وایکینگ به نام املت است که پس از کشته‌شدن پدرش راهی را برای اجرای عدالت جست‌وجو می‌کند.

الکساندر اسکاشگورد و نیکول کیدمن بازیگران اصلی مرد شمالی‌اند و رابرت اگرز فیلم را کارگردانی کرده است. اگرز را بیشتر برای ساخت فیلم‌های ترسناک متفاوت‌اش می‌شناسیم. او طی چند سال گذشته دو فیلم ترسناک «جادوگر» (The Witch) و «فانوس دریایی» (The Lighthouse) را جلوی دوربین برده است.

۱۶. جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور (Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore)

فیلم های جدید ۲۰۲۲ فیلم جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور

 • کارگردان: David Yates
 • بازیگران: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler
 • تاریخ اکران: ۲۶ فروردین ۱۴۰۱

در این قسمت ادی ردمین دوباره در نقش نیوت اسکمندر به صحنه می‌آید. سومین قسمت از مجموعه «جانوران شگفت‌انگیز» که اساسا پیش‌درآمدی بر مجموعه هری‌ پاتر است و از نظر زمانی وقایعی سال‌ها پیش از ورود هری به هاگوارتز را روایت می‌کند، پس از ماجراهای جنایات گریندل‌والد جریان دارد.

نیوت و همراهانش همچنان به دنبال جادوگر شیطانی‌اند و همین مسأله کار را به ایجاد جنگ جهانی دوم می‌کشاند؛ پس از حذف جانی دپ از مجموعه، نقش جادوگر شیطانی حالا بر عهده‌ی مس میکلسن گذاشته شده است.

۱۷. شهر گمشده‌ی دی (The Lost City of D)

فیلم های جدید ۲۰۲۲ فیلم شهر گمشده دی

 • کارگردان: Aaron Nee, Adam Nee
 • بازیگران: Sandra Bullock, Channing Tatum, Patti Harrison
 • تاریخ اکران: ۲۶ فروردین ۱۴۰۱

این فیلم اکشن و ماجراجویانه که جنبه‌های کمیک و عاشقانه هم دارد، ساندرا بولاک را در نقش یک داستان‌نویس منزوی رمان‌های عاشقانه به تصویر می‌کشد.

نویسنده با مدل جلد آخرین کتابش (با بازی چنینگ تیتوم) روانه یک تور تبلیغاتی برای فروش بیشتر کتابش می‌شود. اما این دو پس یک تلاش نافرجام برای ربایش، از یک جنگل پرخطر سر درمی‌آورند.

۱۸. ثور: عشق و تندر (Thor: Love and Thunder)

فیلم های جدید ۲۰۲۲ فیلم ثور: عشق و تندر

 • کارگردان: Taika Waititi
 • بازیگران: Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Natalie Portman
 • تاریخ اکران: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

دومین فیلم ابرقهرمانی جهان سینمایی مارول که طی سال ۲۰۲۲ به نمایش درخواهد آمد «ثور: عشق و تندر» است.

فیلم دنباله‌ای است بر «ثور: راگناروک» (Thor: Ragnarok) که سال ۲۰۱۷ اکران شد و علاوه بر موفقیت تجاری موفق شد منتقدان را هم راضی کند.

کارگردانی قسمت جدید دوباره بر عهده تایکا وایتیتی است. کریس همسورث در نقش ثور، کریستین بیل در نقش گور، راسل کرو در نقش زئوس و ناتالی پورتمن در نقش جین فاستر در این قسمت حضور خواهند یافت؛ گفته شده که فاستر در بخشی از داستان از چکش ثور استفاده خواهد کرد.

۱۹. ابر حیوانات لیگ دی‌سی (DC League of Super-Pets)

بهترین فیلمهای 2022 فیلم ابر حیوانات لیگ دی‌سی

 • کارگردان: Jared Stern
 • بازیگران: Dwayne Johnson, Kevin Hart, Kate McKinnon
 • تاریخ اکران: ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

در ماه اوت سال ۲۰۲۰ در یکی از رویدادهای DC برای اولین‌بار تبلیغاتی برای انیمیشن «ابر حیوانات لیگ دی‌سی» انجام شد. این انیمیشن درباره سگ قهرمان سوپرمن است که با یک گربه پرنده همراه شده تا جلوی جرم و جنایت بایستد.

دوئین جانسون، کوین هارت و کیانو ریوز در میان چهره‌های مشهوری قرار دارند که در این اثر سینمایی به‌عنوان صداپیشه حضور یافته‌اند.

۲۰. فیلم برگری باب (The Bob’s Burgers Movie)

بهترین فیلمهای 2022 فیلم فیلم برگری باب

 • کارگردان: Loren Bouchard
 • بازیگران: H. Jon Benjamin, Dan Mintz, Eugene Mirman
 • تاریخ اکران: ۶ خرداد ۱۴۰۱

برگری باب یک مجموعه انیمیشن کمدی است که از سال ۲۰۱۱ تا کنون از شبکه فاکس در حال پخش است.

بیشتر بخوانید
کارگاه نجارى خانگى ایران پتک مدل کار و اندیشه؛ برای دوستداران صنایع‌دستی و کار با چوب

حال این انیمیشن که درباره صاحب یک رستوران و خانواده عجیب او است قرار است در قالب یک کمدی موزیکال فیلم بلند سینمایی اختصاصی خود را داشته باشد.

لورن بوچارد که خود خالق مجموعه برگری باب به حساب می‌آید،‌ کارگردانی این اثر سینمایی را بر عهده گرفته است. او با ساخت این انیمیشن،‌ تولید اولین فیلم سینمایی بلندش را تجربه می‌کند. صداپیشگان قبلی هم برای ایفای نقش‌های اصلی دوباره بازگشته‌اند.

۲۱. جان ویک: بخش ۴ (John Wick: Chapter 4)

بهترین فیلمهای 2022 فیلم جان ویک: بخش ۴

 • کارگردان: Chad Stahelski
 • بازیگران: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Lance Reddick
 • تاریخ اکران: ۶ خرداد ۱۴۰۱

مجموعه سینمایی «جان ویک» سال ۲۰۱۴ با ساخت فیلمی به همین نام آغاز شد. فیلم از نظر تجاری نسبتا موفقیت‌آمیز بود و در عین حال دوباره کیانو ریوز را در مرکز توجهات قرار داد. فیلم دوم مجموعه سه سال بعد ساخته شد و این‌بار موفقیت از قبل هم فراتر رفت.

با این اوصاف به نظر می‌رسید مخاطبان تشنه این مجموعه‌اند و ادامه‌دادنش دست کم از نظر تجاری منطقی به نظر می‌رسید. موفقیت تجاری با ساخت «جان ویک: بخش ۳ – پارابلوم» باز هم بیشتر شد. در نتیجه قرار شد دو قسمت دیگر هم ساخته شود. حتی گفته شده بود که برای استفاده کامل از کیانو ریوز و از دست‌ندادن فرصت ممکن است قسمت‌های ۴ و ۵ این مجموعه سینمایی پشت سر یکدیگر فیلم‌برداری شوند.

این اقدام در ادامه عملی نشد اما خود به خوبی نشان می‌دهد کل عوامل فیلم در پی ادامه دادن مجموعه‌اند. کیانو ریوز هم طی گفت‌وگویی اعلام‌کرده تا زمانی که فیلم‌های این مجموعه فروش دارند او به حضورش در نقش جان ویک ادامه می‌دهد.

۲۲. تاپ گان: ماوریک (Top Gun: Maverick)

بهترین فیلم‌های 2022 فیلم تاپ گان: ماوریک

 • کارگردان: Joseph Kosinski
 • بازیگران: Tom Cruise, Miles Teller, Jennifer Connelly
 • تاریخ اکران: ۶ خرداد ۱۴۰۱

«تاپ گان: ماوریک» از جمله آثاری است که اواخر سال ۲۰۲۱ منتظر اکرانش بودیم اما به شکلی غیرمنتظره دوباره با تأخیر در زمان اکران مواجه شد. حال بالاخره سال ۲۰۲۲، بیش از ۳۰ سال بعد از قسمت اول شاهد یک دنباله برای تاپ گان خواهیم بود تا یکی از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ روی پرده برود.

در این قسمت ماجراهای کاپیتان پیت ماوریک میچل را پی می‌گیریم، او پس از سی سال خدمت به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین خلبانان ارتش با هواپیماهای جدید و تغییریافته پرواز می‌کند و با ارزیابی و آزمایش آن‌ها همواره خطرکردن و جسارت را به‌عنوان اصلی‎ترین خصیصه‌اش حفظ کرده است. او از ارتقای مقام و درجه که باعث محدودیت‌های بیشترش می‌شوند گریزان است.

۲۳. الویس (Elvis)

بهترین فیلم‌های 2022 فیلم الویس

 • کارگردان: Baz Luhrmann
 • بازیگران: Tom Hanks, Austin Butler, Olivia DeJonge
 • تاریخ اکران: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱

این اثر زندگی‌نامه‌ای و یکی از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ بر ارتباط الویس پریسلی جوان و مدیرش سرهنگ تام پارکر تمرکز دارد و باز لورمن کارگردانی فیلم را بر عهده گرفته است.

آستین باتلر برای حضور در نقش الویس از فرایندهای طولانی گزینش عبور کرده و قرار است روبه‌روی تام هنکس به ایفای نقش بپردازد. هنکس نقش سرهنگ تام پارکر را بر عهده دارد. او هنگام فیلم‌برداری همین اثر سینمایی کرونا گرفت و ماجرای ابتلای او و همسرش به این بیماری در ماه‌های ابتدایی همه‌گیری بسیار خبرساز شد.

۲۴. دنیای ژوراسیک: قلمرو (Jurassic World: Dominion)

بهترین فیلم‌های 2022 فیلم دنیای ژوراسیک: قلمرو

 • کارگردان: Colin Trevorrow
 • بازیگران: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Laura Dern
 • تاریخ اکران: ۲۰ خرداد ۱۴۰۱

جف گلدبلوم در نقش دکتر مالکوم آخرین قسمت مجموعه سینمایی پارک ژوراسیک را با بیان این نکته پایان داد که انسان‌ها باید زندگی مشترک با دایناسورها را بیاموزند. اگرچه طرح داستانی این فیلم به سختی حفظ شده و چیزی از آن به بیرون درز نکرده است اما چندان دور از ذهن نیست که فرض کنیم فیلم با پیامدهای وقایع « دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی» سروکار خواهد داشت.

نکته جالب توجه اینجا است که ستاره‌های قسمت‌های آغازین مجموعه یعنی سم نیل و لورا درن که هر دو در «پارک ژوراسیک» (jurassic park) ساخته سال ۱۹۹۳ و «پارک ژوراسیک ۳» (jurassic park 3) محصول سال ۲۰۰۱ حضور داشتند، برای حضور در این فیلم بازگشته‌اند و در کنار کریس پرت و برایس دالاس هاوارد به ایفای نقش خواهند پرداخت.

۲۵. لایتیر (Lightyear)

بهترین فیلم های 2022 فیلم  لایتیر

 • کارگردان: Angus MacLane
 • بازیگران: Chris Evans
 • تاریخ اکران: ۲۷ خرداد ۱۴۰۱

قطعا طرفداران انیمیشن ممکن است فهرست خاص خود را برای یافتن بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ داشته باشند اما در این فهرست کلی هم تعدادی از برجسته‌ترین یا بحث‌برانگیزترین انیمیشن‌های ۲۰۲۲ مورد توجه قرار گرفته‌اند.

«لایتیر» دومین انیمیشن استودیوی پیکسار است که سال ۲۰۲۲ شاهد اکران آن خواهیم بود. به هر حال به نظر می‌رسد که مجموعه داستان اسباب بازی احتمالا به آخر خط رسیده اما پیکسار هنوز برنامه‌های سرگرم‌کننده‌ای را با استفاده از شخصیت‌های این مجموعه برای‌مان تدارک دیده است.

کریس ایوانز که این سال‌ها بیشتر به‌عنوان کاپیتان آمریکا در جهان سینمایی مارول جلب توجه کرده صداپیشه شخصیت باز لایتیر خواهد بود؛ البته باز لایتیر واقعی، فضانوردی که الهام‌بخش ساخت اکشن فیگوری بود که در داستان اسباب‌ بازی با صدای تیم آلن حضور داشت.

در واقع انیمیشن لایتیر را باید نوعی پیش‌درآمد بر مجموعه داستان اسباب‌ بازی به حساب آورد. پیش‌درآمدی که نشان می‌دهد اساسا لایتیر چطور چنان معروف شد که طی سال‌های بعد حتی اسباب‌ بازی‌اش را هم ساختند.

۲۶. تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران (Transformers: Rise of the Beasts)

بهترین فیلم های 2022 فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران

 • کارگردان: Steven Caple Jr.
 • بازیگران: Anthony Ramos, Dominique Fishback, Luna Lauren Vélez
 • تاریخ اکران: ۳ تیر ۱۴۰۱

«تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران» یک اکشن علمی-تخیلی و هفتمین فیلم از مجموعه تبدیل‌شوندگان است که از سال ۲۰۰۷ تا کنون با شش فیلم سینمایی شناخته می‌شود.

آخرین قسمت این مجموعه که سال ۲۰۱۸ اکران شد «بامبلبی» (Bumblebee) بود و قسمت جدید مجموعه هم دنباله همین فیلم است.

داستان فیلم طی سال ۱۹۹۴ جریان دارد؛ دو باستان‌شناس از بروکلین با یک نزاع باستانی روبه‌رو می‌شوند که با سه جناح از تبدیل‌شوندگان در ارتباط است.

۲۷. مینیون‌ها: ظهور گرو (Minions: The Rise of Gru)

بهترین فیلم های 2022 فیلم مینیون‌ها: ظهور گرو

 • کارگردان: Kyle Balda
 • بازیگران: Steve Carell, Pierre Coffin, Taraji P. Henson
 • تاریخ اکران: ۱۰ تیر ۱۴۰۱

در آخرین قسمت از مجموعه دیدیم که مینیون‌ها پیش از ملاقات با گرو جوان در انگلستان دهه ۱۹۶۰ حسابی خرابکاری به بار آوردند؛ شاید ماجراجویی بعدی آن‌ها اولین تجربه‌شان با گرو باشد.

به هر حال هر چه که رخ دهد باید انتظار ساخته شدن چندین فیلم دیگر در سری مینیون‌ها را داشته باشیم و طی سال‌های آینده به تماشای مینیون‌های ۳ و ۴ هم بنشینیم.

اولین قسمت مینیون‌ها که سال ۲۰۱۵ به‌عنوان پیش‌درآمدی بر مجموعه «من نفرت‌انگیز» (Despicable Me) پخش شد با بودجه ۷۴ میلیون دلاری فروش خیره‌کننده ۱ میلیارد و ۱۵۹ میلیون دلاری را تجربه کرد و در نتیجه کلیت مجموعه من نفرت‌انگیر را به‌عنوان پرفروش‌ترین مجموعه انیمیشن تاریخ ثبت کرد.

۲۸. پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد (Black Panther: Wakanda Forever)

بهترین فیلم های 2022 فیلم پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد

 • کارگردان: Ryan Coogler
 • بازیگران: Lupita Nyong’o, Danai Gurira, Martin Freeman
 • تاریخ اکران: ۱۷ تیر ۱۴۰۱

چادویک بوزمن بازیگر اصلی فیلم سینمایی «پلنگ سیاه» (Black Panther) سال ۲۰۲۰ به دلیل ابتلا به سرطان روده درگذشت. این موضوع باعث شد بسیاری از خود بپرسند در نبود این ستاره، پلنگ سیاه چه سرنوشتی خواهد داشت چرا که انتظار می‌رفت این شخصیت طی سال‌های آتی نقش مهمی در میان شخصیت‌های جهان مارول ایفا کند.

به هر حال مدتی است که مشخص شده با وجود مرگ بوزمن کماکان قسمت دومی ساخته خواهد شد که سال ۲۰۲۲ اکران می‌شود. ظاهرا قرار است در قسمت دوم از مجموعه پلنگ سیاه تمرکز داستان روی شوری خواهر تچالا قرار بگیرد. گویا جهان واکاندا و انواع و اقسام شخصیت‌های جالبش را بیشتر خواهیم دید گرچه دقیقا نمی‌دانیم فیلم چه برنامه‌ای برای توضیح نبود تچالا تدارک دیده است.

۲۹. نه (Nope)

بهترین فیلم های 2022

 • کارگردان: Jordan Peele
 • بازیگران: Daniel Kaluuya, Keke Palmer, Steven Yeun
 • تاریخ اکران: ۳۱ تیر ۱۴۰۱

پس از موفقیت گسترده و تا حدودی غیرمنتظره «برو بیرون» (Get Out) که فیلم اول جوردن پیل بود و برایش یک جایزه اسکار به ارمغان آورد، او جایگاه خاصی میان کارگردان‌های نسبتا جوان این سال‌های هالیوود به دست آورد.

پیل برای تثبیت این جایگاه و بویژه تثبیت خود در ژانر ترسناک فیلم دومش «ما» (Us) را ساخت. این اثر هم تحسین شد و موفقیت‌آمیز از کار درآمد. پیل پس از آن، در پروژه‌های دیگری به‌شدت مشغول شد اما حالا بالاخره این فرصت را پیدا کرده تا فیلم جدیدی بسازد.

فعلا به جز اسامی بازیگران اطلاعات دیگری از این فیلم در اختیار نداریم. البته این نکته مشخص شده که فیلم سوم جوردن پیل هم در ژانر ترسناک خواهد بود.

۳۰. ایندیانا جونز ۵ (Indiana Jones 5)

بهترین فیلم های 2022

 • کارگردان: James Mangold
 • بازیگران: Harrison Ford, Phoebe Waller-Bridge, Mads Mikkelsen
 • تاریخ اکران: ۷ مرداد ۱۴۰۱

۱۴ سال پس از آخرین باری که ایندیانا جونز را روی پرده سینماها دیدیم هریسون فورد قرار است دوباره این شخصیت را در فیلمی از جیمز منگولد روی پرده ببرد تا شاهد یکی از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ باشیم.

داستان فیلم هنوز نامشخص است و اطلاعات چندانی درباره‌اش منتشر نشده اما می‌دانیم فیلم دنباله «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین» (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull) خواهد بود. قسمت پنجم اولین فیلم مجموعه ایندیانا جونز است که توسط کارگردانی به جز استیون اسپیلبرگ ساخته خواهد شد. فیلم در عین حال نسبت به قسمت‌های قبلی فیلم‌نامه‌نویس‌ها و داستان‌پردازان متفاوتی را هم به خدمت گرفته است.

یکی از نکات جالب این اثر سینمایی حضور چندین بازیگر بسیار نام‌آشنا در کنار هریسون فورد است. قرار است در قسمت پنجم شاهد حضور مس میکلسن، فیبی والر-بریج و آنتونیو باندراس باشیم.

۳۱. بلک ادم (Black Adam)

بهترین فیلم های 2022

 • کارگردان: Jaume Collet-Serra
 • بازیگران: Dwayne Johnson, Noah Centineo, Aldis Hodge
 • تاریخ اکران: ۷ مرداد ۱۴۰۱

دوئین جانسون دست کم از سال ۲۰۱۴ قرار بود در فیلم «بلک ادم» به نقش‌آفرینی بپردازد اما عاقبت او را سال ۲۰۲۲ در این اثر سینمایی روی پرده خواهیم دید. با حضور او در این فیلم جانسون رسما به دنیای توسعه‌یافته DC می‌پیوندد و در این جهان نقش یک ضد قهرمان قدرتمند را خواهد داشت.

بلک ادم اسپین‌آفی برای فیلم «شزم!» (Shazam!) به حساب می‌آید که سال ۲۰۱۹ اکران شد. با توجه به اینکه بلک ادم مهم‎ترین دشمن شزم در نظر گرفته می‌شود ساخت فیلمی که این دو را در آینده روبه‌روی هم قرار دهد یا میان آن‌ها ارتباطات بیشتری ایجاد کند ابدا بعید به نظر نمی‌رسد.

به هر حال جانسون طی سال‌های گذشته یکی از پول‌سازترین بازیگران هالیوود بوده و حال با حضور در آثار جدید ابرقهرمانی DC بسیاری از هوادارانش را هیجان‌زده کرده است.

۳۲. مأموریت: غیرممکن ۷ (Mission: Impossible 7)

بهترین فیلم های 2022

 • کارگردان: Christopher McQuarrie
 • بازیگران: Tom Cruise, Ving Rhames, Simon Pegg
 • تاریخ اکران: ۸ مهر ۱۴۰۱

سال ۲۰۲۲ برای تام کروز احتمالا پردستاورد خواهد بود. علاوه بر دنباله فیلم تاپ گان او را در قسمت دیگری از مجموعه «مأموریت: غیرممکن» هم خواهیم دید؛ او در هفتمین قسمت مجموعه حضور خواهد داشت تا دوباره با اکشنی تماشایی تماشاگران را مجذوب کند و همچون همیشه خود در بدلکاری‌های ترسناک و مرگبار فیلمش درگیر شود.

بیشتر بخوانید
شروع ناامیدکننده «فلش» در اولین هفته اکران (باکس‌ آفیس هفته)

کریستوفر مک‌کوری نویسنده آثاری چون «مظنونین همیشگی» و « تاپ گان: ماوریک» که دو قسمت اخیر مجموعه مأموریت: غیرممکن را هم کارگردانی کرده بود، بار دیگر به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان قسمت جدید حضور دارد.

۳۳. مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی ۲ (Spider-Man: Into the Spider-Verse 2)

بهترین فیلم های 2022

 • کارگردان: Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson
 • بازیگران: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld
 • تاریخ اکران: ۱۵ مهر ۱۴۰۱

قسمت اول این مجموعه سینمایی سال ۲۰۱۸ اکران و به شکل گسترده‌ای با تحسین منتقدان و مخاطبان مواجه شد. این انیمیشن به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های جهان مرد عنکبوتی در نظر گرفته شد و توانست اسکار بهترین انیمیشن سال را هم تصاحب کند. فیلم از نظر فروش هم شرایط مناسبی داشت و با بودجه ۹۰ میلیون دلاری موفق شد بیش از ۳۷۵ میلیون دلار بفروشد.

طرح دقیق داستانی دنباله قسمت اول هنوز مشخص نیست اما از مدتی پیش گفته شد که قسمت دوم بر رابطه میان مایلز مورالز و زن عنکبوتی تمرکز خواهد داشت.

۳۴. هالووین به پایان می‌رسد (Halloween Ends)

بهترین فیلم های ۲۰۲۲ فیلم هالووین به پایان می‌رسد

 • کارگردان: David Gordon Green
 • بازیگران: Jamie Lee Curtis, Judy Greer, Andi Matichak
 • تاریخ اکران: ۲۲ مهر ۱۴۰۱

در فهرست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ مجموعه سینمایی ترسناک هالووین بسیار مشهور و شناخته‎‌شده است. اولین فیلم این مجموعه سینمایی سال ۱۹۷۸ با عنوان «هالووین» (Halloween) توسط جان کارپنتر کارگردانی شد. طی سال‌های بعد شاهد ساخت چندین قسمت دیگر و بازراه‌اندازی این مجموعه بودیم. نهایتا راب زامبی دست به بازسازی مجدد مجموعه زد و هنگامی که فروش قسمت دوم این بازسازی آنچنان چنگی به دل نزد (از سال ۲۰۰۹ به بعد) شاهد فعالیت جدیدی در این مجموعه سینمایی نبودیم.

حدود ۹ سال بعد یک دنباله مستقیم برای اولین فیلم این مجموعه سینمایی که قسمت‌های قبل را نادیده می‌گرفت توسط دیوید گوردون گرین ساخته شد که از نظر تجاری به شدت موفق عمل کرد. پس از آن قرار شد گوردون گرین با ساخت دو قسمت دیگر سه‌گانه‌ خود را تکمیل کند؛ قسمت دوم «هالووین می‌کشد» که امسال اکران شد و قسمت سوم «هالووین به پایان می‌رسد» که سال ۲۰۲۲ روی پرده خواهد رفت.

انتظار داریم در قسمت آخر درگیری مایکل مایرز و لوری استرود به اوج خود برسد و شاید او برای همیشه مایرز را شکست دهد.

۳۵. فلش (The Flash)

بهترین فیلم های ۲۰۲۲

 • کارگردان: Andy Muschietti
 • بازیگران: Ezra Miller, Ben Affleck, Michael Keaton
 • تاریخ اکران: ۱۳ آبان ۱۴۰۱

در حالی که مارول با مجموعه‌ای از آثار ابرقهرمانی برای سال ۲۰۲۲ نقشه‌های خود را دنبال می‌کند، DC هم بی‌کار ننشسته و چندین اثر ابرقهرمانی را در دنیای سینمایی‌اش برای هواداران کمیک‌های DC تدارک دیده است.

استودیوی برادران وارنر که تولیدکننده آثار ابرقهرمانی DC است سال ۲۰۲۲ را با فیلم ابرقهرمانی بتمن آغاز می‌کند، با انیمیشن کمدی ابر حیوانات لیگ DC و بلک ادم به کار خود ادامه می‌دهد و نهایتا دو فیلم «فلش» و «آکوامن و پادشاهی گم‌شده» پایان‌دهنده کار این استودیو در حوزه آثار ابرقهرمانی خواهد بود.

فلش تلاش DC در زمینه ساخت چندجهانی‌های آثار ابرقهرمانی است. دوازدهمین فیلم دنیای توسعه‌یافته DC با حضور چهره‌هایی چون ازرا میلر در نقش فلش، بن افلک در نقش بروس وین و همچنین مایکل کیتون در نقش بروس وین اما نسخه‌ای پیرتر از او در جهانی موازی.

۳۶. مارول‌ها (The Marvels)

بهترین فیلم های ۲۰۲۲

 • کارگردان: Nia DaCosta
 • بازیگران: Brie Larson, Iman Vellani, Teyonah Parris
 • تاریخ اکران: ۲۰ آبان ۱۴۰۱

آخرین فیلمی که جهان سینمایی مارول برای سال ۲۰۲۲ آماده کرده سی و یکمین فیلم این جهان سینمایی، دنباله فیلم «کاپیتان مارول» ساخته سال ۲۰۱۹ و به نوعی ادامه سریال «خانم مارول» است که سال ۲۰۲۲ از شبکه دیزنی پلاس پخش خواهد شد.

بری لارسون در نقش کاپیتان مارول، ایمان ولانی در نقش خانم مارول و تیونا پریس بازیگر نقش مونیکا رمبو خواهد بود. مونیکا رمبو از جمله شخصیت‌هایی است که استودیوی مارول در سریال وانداویژن به آن‌ها پرداخته است.

کارگردان مارول‌ها نیا داکوستا کارگردان زن جوان سیاه‌پوست آمریکایی است که به‌عنوان جوان‌ترین کارگردانی که تا به حال برای مارول به تولید آثار سینمایی پرداخته شناخته می‌شود. او ساخت تریلر جنایی «جنگل کوچک» (Little Woods) و فیلم ترسناک «کندی‌من» (Candyman) را هم بر عهده داشته که هر دو توسط منتقدان تحسین شدند.

۳۷. آکوامن و پادشاهی گم‌شده (Aquaman and the Lost Kingdom)

بهترین فیلم های ۲۰۲۲ فیلم آکوامن و پادشاهی گم‌شده

 • کارگردان: James Wan
 • بازیگران: Jason Momoa, Amber Heard, Patrick Wilson
 • تاریخ اکران: ۲۵ آذر ۱۴۰۱

همان‌طور که پیش از این اشاره کردیم «آکوامن و پادشاهی گم‌شده» آخرین فیلم ابرقهرمانی DC در سال ۲۰۲۲ خواهد بود و نمی‌توان میان بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ به این اثر نپرداخت.

این فیلم سینمایی دنباله‌ای است برای فیلم «آکوامن» ساخته سال ۲۰۱۸ و سیزدهمین فیلم دنیای توسعه‌یافته DC به حساب می‌آید. آکوامن برای DC موفقیتی خیره‌کننده و جالب توجه بود. این فیلم توانست ۱ میلیارد و ۱۴۸ میلیون دلار بفروشد و به‌عنوان پرفروش‌ترین فیلم دنیای توسعه‌یافته DC و پرفروش‌ترین فیلمی که براساس شخصیت‌های کمیک‌های DC ساخته‌شده شناخته شود. آکوامن همچنین پنجمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۸ لقب گرفت. طبیعی است که برادران وارنر برای چنین فیلمی دنباله بسازد و برای این کار هم چه کسی بهتر از جیمز وان که کارگردان قسمت اول بوده است؟

۳۸. آواتار ۲ (Avatar 2)

بهترین فیلم های ۲۰۲۲ فیلم آواتار ۲

 • کارگردان: James Cameron
 • بازیگران: Sam Worthington, Zoe Saldana, Stephen Lang
 • تاریخ اکران: ۲۵ آذر ۱۴۰۱

«آواتار»‌ یکی از مشهورترین فیلم‌های دو دهه اخیر هالیوود است چرا که یک‌دهه به‌عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شناخته می‌شد. عاقبت فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: پایان بازی» رکورد این فیلم را شکست.

حال پس از ۱۳ سال بالاخره شاهد دنباله این اثر سینمایی خواهیم بود. انگار قسمت دوم آواتار سال ۲۰۲۲، قسمت سوم سال ۲۰۲۴ و پس از آن دنباله‌هایی دیگر در سال‌های ۲۰۲۶ و ۲۰۲۸ منتشر خواهند شد.

در «آواتار ۲» جیک سالی (سم ورثینگتون) و نایتیری (زوئی سالدانیا) در پاندورا تشکیل خانواده داده‌اند اما هنگامی که دشمنان قدیمی‌اشان بازمی‎گردند آن‌ها مشغول تخلیه منطقه و تلاش برای پیداکردن خانه‌ای جدید می‌شوند. کیت وینسلت، ادی فالکو و میشل یئو از جمله بازیگران جدید قسمت دوم مجموعه خواهند بود.

۳۹. پروژه سوپر ماریو (Super Mario Project)

فیلم سوپر ماریو

 • کارگردان: Aaron Horvath, Michael Jelenic
 • بازیگران: Anya Taylor-Joy, Chris Pratt, Jack Black
 • تاریخ اکران: ۳۰ آذر ۱۴۰۱

اطلاعات درباره این فیلم سینمایی بسیار محدود است، برای مثال هنوز نمی‌دانیم دقیقا این فیلم سینمایی چه عنوانی خواهد داشت. اما کارگردان و البته صداپیشگان فیلم از همین حالا مشخص شده‌اند و می‌دانیم کریس پرت در این انیمیشن صداپیشه شخصیت ماریو خواهد بود.

فیلم اقتباسی است از سری بازی‌های بی‌نهایت مشهور ماریو. لوله‌کشی به نام ماریو که درون هزارتوهایی زیرزمینی در حرکت است و با برادرش لوئیجی سعی دارد که یک شاهزاده خانم اسیر را نجات دهد.

در نهایت بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که شیگرو میاموتو طراح بازی معروف ژاپنی که خالق شخصیت ماریو است هم به‌عنوان یکی از فیلم‌نامه‌نویسان این انیمیشن با این پروژه سینمایی همکاری دارد.

۴۰. بلوند (Blonde)

بهترین فیلم‌ های 2022 فیلم بلوند

 • کارگردان: Andrew Dominik
 • بازیگران: Ana de Armas, Adrien Brody, Bobby Cannavale
 • تاریخ اکران: –

فیلم سینمایی «بلوند» یک درام زندگی‌نامه‌ای است که براساس رمانی به همین نام و درباره زندگی مرلین مونرو ساخته شده است. آنا د آرماس (بازیگر فیلم سینمایی چاقوکشی و بلید رانر ۲۰۴۹) قرار است در این فیلم نقش مرلین مونرو را بازی کند. آدرین برودی از دیگر بازیگران شاخص این اثر سینمایی خواهد بود.

فیلم البته نگاهی داستانی و نه لزوما واقع‌گرایانه به بخش‌هایی از زندگی خصوصی مونرو دارد. بلوند را اندرو دامینیک کارگردانی کرده است. او را با فیلم‌هایی چون «قتل جسی جیمز به‌دست رابرت فورد بزدل» (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford) و «کشتار با لطافت» (Killing Them Softly) می‌شناسیم.

۴۱. انولا هولمز ۲ (Enola Holmes 2)

بهترین فیلم‌ های 2022 فیلم انولا هولمز 2

 • کارگردان: Harry Bradbeer
 • بازیگران: Henry Cavill, Millie Bobby Brown, Helena Bonham Carter
 • تاریخ اکران: –

«انولا هولمز» یک فیلم معمایی بود که سال ۲۰۲۰ از شبکه نتفلیکس پخش شد و با استقبال مخاطبان این شبکه و البته نگاه مثبت منتقدان روبه‌رو شد. فیلم با ۷۶ میلیون خانوار مخاطب، یکی از پرتماشاگرترین آثار این شبکه در سال ۲۰۲۰ بود.

استقبال از ماجراهای خواهر شرلوک هولمز باعث شد نتفلیکس به فکر تولید دنباله این اثر سینمایی بیفتد. بازیگران نقش‌های انولا و شرلوک برای بازی در قسمت دوم بازگشته‌اند و کارگردان هم همان کارگردان قسمت اول است. در حال حاضر خبری از زمان دقیق پخش این فیلم سینمایی نداریم اما فیلم در سال ۲۰۲۲ از شبکه نتفلیکس پخش خواهد شد.

۴۲. چاقوکشی ۲ (Knives Out 2)

بهترین فیلم‌ های 2022 فیلم چاقوکشی ۲

 • کارگردان: Rian Johnson
 • بازیگران: Daniel Craig, Dave Bautista, Edward Norton
 • تاریخ اکران: –

«چاقوکشی» فیلمی نسبتا کوچک و البته کاملا موفق بود. فیلمی که با بودجه ۴۰ میلیون دلاری ساخته شد و بیش از ۳۰۰ میلیون دلار فروخت. پس طبیعی بود که ساخت یک فیلم سینمایی جدید در همین مجموعه محتمل به نظر برسد.

موفقیت فیلم و پتانسیل‌های احتمالی آن برای آینده نتفلیکس را مجاب کرد تا با پرداخت مبلغی حدود ۴۶۹ میلیون دلار حق ساخت دو دنباله این فیلم سینمایی را بخرد. دنباله‌هایی که قرار است توسط ریان جانسن نویسنده و کارگردان قسمت قبل نوشته و کارگردانی شود؛ جانسن نویسنده و کارگردان «جنگ ستارگان: آخرین جدای» بوده و قسمت‌هایی از سریال «بریکینگ بد» را هم کارگردانی کرده است. قرار است در این دنباله‌ها از جمله قسمت دوم مجموعه، دنیل کریگ دوباره در نقش کارآگاه بنویت بلانک ظاهر شود.

۴۳. پینوکیو (Pinocchio)

فیلم پینوکیو

 • کارگردان: Robert Zemeckis
 • بازیگران: Tom Hanks, Benjamin Evan Ainsworth, Joseph Gordon-Levitt
 • تاریخ اکران: –

سال ۲۰۲۲ با اکران دو پینوکیوی مختلف همراه خواهد بود. یکی از این دو انیمیشن استاپ‌موشنی است که توسط گیرمو دل تورو ساخته شده و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ از نتفلیکس پخش شود.

دیگر اقتباس پینوکیو که طی سال ۲۰۲۲ انتظار تماشایش را داریم یک اقتباس لایواکشن-انیمیشنی به کارگردانی رابرت زمکیس و با بازی تام هنکس در نقش پدر ژپتو است. فیلم که ترکیبی خواهد بود از انیمیشن و صحنه‌های فیلم‌برداری شده واقعی محصول دیزنی است و در سال ۲۰۲۲ از شبکه دیزنی پلاس پخش خواهد شد.

۴۴. پسر (The Son)

فیلم پسر

 • کارگردان: Florian Zeller
 • بازیگران: Vanessa Kirby, Hugh Jackman, Anthony Hopkins
 • تاریخ اکران: –

پیتر به همراه شریک‌ زندگی‌اش و نوزادشان زندگی پرمشغله‌ خود را سپری می‌کنند اما حضور همسر قبلی پیتر به همراه پسر نوجوان‌شان نیکلاس کاملا شرایط موجود را درهم می‌ریزد.

پسر را فلوریان زلر براساس نمایشنامه‌ای که پیش از این خود نوشته و اجرا کرده، کارگردانی می‌کند. او پیش از این براساس نمایشنامه دیگرش، فیلم سینمایی «پدر» را ساخت که سال ۲۰۲۰ اکران شد و علاوه بر دریافت اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را هم برای آنتونی هاپکینز به ارمغان آورد. هاپکینز در فیلم جدید زلر هم دوباره به ایفای نقش پرداخته است.

بیشتر بخوانید
۸ فیلم برتر که در یک جزیره اتفاق می‌افتند

۴۵. نویز سفید (White Noise)

فیلم نویز سفید

 • کارگردان: Noah Baumbach
 • بازیگران: Adam Driver, Greta Gerwig, Raffey Cassidy
 • تاریخ اکران: –

نوآ بامباک کارگردان خوش‌سلیقه و مستقل‌ آمریکایی است که با فیلم‌هایی چون «فرانسیس ها» (Frances Ha) و به‌تازگی «داستان ازدواج» (Marriage Story) شناخته می‌شود.

فیلم جدید او درباره یک استاد دانشگاه و پدر چهار فرزند است؛ فیلم یک سال از زندگی این استاد دانشگاه را دنبال می‌کند. نقش استاد را آدام درایور بازی کرده و نقش همسر او بر عهده‌ی گرتا گرویگ است.

این فیلم سینمایی هم یکی دیگر از محصولات شبکه نتفلیکس است و طی سال ۲۰۲۲ از این شبکه پخش خواهد شد.

۴۶. جنایات آینده (Crimes of the Future)

فیلم سینمایی جدید جنایات آینده

 • کارگردان: David Cronenberg
 • بازیگران: Viggo Mortensen, Léa Seydoux, Kristen Stewart
 • تاریخ اکران: –

فیلم سینمایی «جنایات آینده» اولین بازگشت کراننبرگ به ژانر ترسناک و علمی‌-تخیلی از زمان اکران فیلم «اگزیستنز» (Existenz) طی سال ۱۹۹۹ است و در میان بهترین‌ فیلم‌های ۲۰۲۲ جایگاه خاص خود را دارد.

جهان فیلم‌ جدید کراننبرگ درباره آینده‌ای است که در آن مردم باید خود را با نوعی از فراانسان‌بودن وفق دهند. دورانی که تکامل شتاب عجیبی گرفته، در بدن‌ها اندام‌های جدیدی جوانه می‌زنند و هویت‌های انسانی هم به هویت‌هایی در حال نوسان تبدیل شده است.

۴۷. ستاره‌ها هنگام ظهر (The Stars at Noon)

جدیدترین فیلم های ۲۰۲۲ ستاره‌ها هنگام ظهر

 • کارگردان: Claire Denis
 • بازیگران: Margaret Qualley, Joe Alwyn, Danny Ramirez
 • تاریخ اکران: –

کلر دنی فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان فرانسوی از چهره‌های برجسته سینمای اروپا است که امسال فیلم جدیدی را آماده اکران کرده است. فیلم «ستاره‌ها هنگام ظهر» با اشاراتی به فیلم «سال زندگی خطرناک» اثر پیتر ویر و البته با دست‌مایه‌های خاص کلر دنی ساخته شده که بیشتر با مضامین استعماری و رنج ناشی از آن مرتبط است.

در فیلم دنی مارگارت کوالی و جو آلوین در نقش یک روزنامه‌نگار و یک تاجر در نیکاراگوئه دهه ۱۹۸۰ حضور پیدا کرده‌اند. «ستاره‌ها هنگام ظهر» از آثار شرکت‌کننده در بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی فیلم کن ۲۰۲۲ هم بود و توانست در این جشنواره برنده جایزه بزرگ شود.

۴۸. یک صبح خوب (One Fine Morning)

جدیدترین فیلم های ۲۰۲۲

 • کارگردان: Mia Hansen-Løve
 • بازیگران: Léa Seydoux, Melvil Poupaud, Pascal Greggory
 • تاریخ اکران: –

آنچه جانمایه فیلم «یک صبح خوب» را تشکیل می‌دهد نوعی شور و عشق خارج از عرف است. در این فیلم سینمایی ساندرا با بازی لئا سیدو نقش مادری مجرد را برعهده دارد که با دختر خردسالش زندگی می‌کند. او از سویی تلاش می‌کند از پدر مسن خود مراقبت کند و از سوی دیگر در حال شروع رابطه‌ای پرفراز و نشیب با یک دوست قدیمی است.

فیلم سینمایی یک صبح خوب در بخش دو هفته کارگردانان جشنواره بین‌المللی کن ۲۰۲۲ به نمایش درآمد و در این بخش جایزه بهترین فیلم اروپایی را تصاحب کرد.

میا هانسن-لووه کارگردان این اثر سینمایی را پیشتر بابت کارگردانی فیلم سینمایی «جزیره برگمان» (Bergman Island) می‌شناختیم.

۴۹. تصمیم رفتن (Decision to Leave)

فیلم سینمایی جدید تصمیم به رفتن

 • کارگردان: Park Chan-wook
 • بازیگران: Tang Wei, Park Hae-il, Lee Jung-hyun
 • تاریخ اکران: –

فیلم سینمایی جدید پارک چان-ووک، یکی از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۲ داستانی معمایی را روایت می‌کند؛ داستانی درباره تحقیقات یک کارآگاه در پرونده‌ای جنایی. کارآگاه در فرایند تحقیق عاشق زن بیوه‌ای می‌شود که در عمل مظنون اصلی پرونده قتل است.

پارک چان-ووک کارگردان «تصمیم رفتن» از هنرمندان شاخص سینمای کره‌جنوبی در نظر گرفته می‌شود. او بابت فیلم‌برداری‌های خاص آثارش، طنز سیاه و نمایش نوعی از بی‌رحمی در سینمای جهان مشهور است. فیلم سینمایی «اولدبوی» از سه‌گانه انتقام احتمالا مشهورترین ساخته این کارگردان کره‌ای است.

«تصمیم رفتن» که در جشنواره بین‌المللی فیلم کن ۲۰۲۲ هم شرکت داشت به عنوان منتقدپسندترین فیلم مجله اسکرین که آثار جشنواره را بررسی می‌کرد انتخاب شد. این مجله با تیمی از منتقدان اروپایی، آمریکایی و آسیایی طی روزهای برگزاری جشنواره کن آثار گوناگون را مورد بررسی قرار داد. فیلم پارک چان-ووک از منتقدان این مجله نمره ۳.۲ از ۴ را دریافت کرد. از میان ۱۰ منتقد مجله ۳ منتقد فیلم را عالی (چهار ستاره)، ۶ منتقد فیلم را خوب (سه ستاره) و فقط یک منتقد فیلم را متوسط (دو ستاره) ارزیابی کرده بودند و با این اوصاف «تصمیم رفتن» به تنها فیلمی تبدیل شد که امسال در جدول منتقدان مجله اسکرین نمره‌ متوسط بالای ۳ دریافت کرده.

۵۰. R.M.N.

فیلم R.M.N.

 • کارگردان: Cristian Mungiu
 • بازیگران: Marin Grigore, Judith State, Macrina Bârlădeanu
 • تاریخ اکران: –

فیلم سینمایی R.M.N. در دهکده‌ای چند قومیتی در منطقه ترانسیلوانی می‌گذرد. روایت فیلم طی بازه تعطیلات سال نو داستان مردی که از آلمان بازگشته و معشوق سابقش را که در آن دهکده مشغول به کار است، دنبال می‌کند. مونجیو نام فیلم را از مخفف عبارت (تشدید مغناطیسی هسته‌ای (Nuclear Magnetic Resonance) گرفته چرا که این اثر سینمایی همچون تحقیقی است درباره مغز؛ نوعی اسکن مغزی که تلاش می‌کند به آنچه زیر لایه سطحی مغز قرار گرفته دست یابد.

فیلم جدید کریستین مونجیو را در عین حال باید تحلیلی بدون قضاوت از نیروهای محرک رفتار انسان در مواجهه با ناشناخته‌ها، نحوه درک ما از دیگری و نحوه ارتباط ما با آینده نگران‌کننده پیش رو در نظر گرفت.

کریستین مونجیو از چهره‌های بسیار مشهور سینمای رومانی است؛ در واقع چندان اشتباه نیست اگر ادعا کنیم او شناخته‌شده‌ترین چهره سینمای رومانی است که جوایز شاخصی را بابت فیلم‌هایی که تا کنون ساخته دریافت کرده است. تحسین‌شده‌ترین فیلم این هنرمند اهل رومانی تا به امروز فیلم «چهارماه، سه‌هفته و دو روز» (۴ Months, 3 Weeks and 2 Days) است. او بابت این اثر سینمایی که داستانی پیرامون سقط جنین را روایت می‌کند، نخل طلای جشنواره کن را دریافت کرد. مونجیو دوبار دیگر در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ جوایز بهترین فیلم‌نامه و بهترین کارگردانی را بابت دو فیلم «آن‌سوی تپه‌ها» (Beyond the Hills) و «فارغ‌التحصیلی» (Graduation) از جشنواره بین‌المللی فیلم کن دریافت کرده است.

۵۱. سه هزار سال حسرت (Three Thousand Years of Longing)

فیلم سه هزار سال حسرت

 • کارگردان: George Miller
 • بازیگران: Idris Elba, Tilda Swinton, Aamito Lagum
 • تاریخ اکران: –

فیلم سینمایی «سه هزار سال حسرت» جدیدترین ساخته جرج میلر کارگردان شناخته‌شده استرالیایی است. این کمدی سیاه فانتزی اقتباسی است از داستان کوتاه «جن در چشم بلبل» که ادریس البا و تیلدا سوینتن را به عنوان بازیگران اصلی به خدمت گرفته است.

داستان فیلم ماجرای جذابی را روایت می‌کند؛ یک محقق و چهره دانشگاهی که از زندگی‌اش رضایت خاطر نسبی دارد، با یک جن روبرو می شود که در ازای آزادی سه آرزوی او را برآورده خواهد کرد. مکالمه این دو در اتاق هتلی در استانبول به عواقبی منجر می‌شود که هیچ کدام انتظارش را نمی‌کشند.

جرج میلر بیشتر از هر اثر دیگری بابت ساخت مجموعه سینمایی «مکس دیوانه» (Mad Max) ستایش شده است.

۵۲. مثلث غم (Triangle of Sadness)

فیلم مثلث غم

 • کارگردان: Ruben Östlund
 • بازیگران: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Woody Harrelson
 • تاریخ اکران: –

«مثلث غم» فیلم جدید روبن اوستلوند امسال موفق شد مهم‌ترین جایزه معتبرترین جشنواره بین‌المللی جهان یعنی نخل طلای جشنواره کن ۲۰۲۲ را تصاحب کند.

اوستلوند را برای کارگردانی دو فیلم «فورس ماژور» (Force Majeure) و «مربع» (The Square) می‌شناسیم که طی سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ اکران شدند. «فورس ماژور» که در بخش نوعی نگاه جشنواره کن شرکت کرده بود در این قسمت برنده جایزه ویژه هیات داوران شد و از جمله آثار تحسین‌شده سال ۲۰۱۴ در نظر گرفته می‌شود. فیلم دیگر اوستلوند یعنی «مربع» هم موفق شد جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن را به دست بیاورد.

در طرح روایی فیلم جدید این کارگردان سوئدی، یک زوج مشهور که سلبریتی دنیای مد در نظر گرفته می‌شوند (با بازی هریس دیکینسون و چارلبی دین) در یک سفر دریایی مجلل که برای افراد بسیار ثروتمند تدارک دیده شده شرکت می‌کنند. وقایعی که در ادامه رخ می‌دهد باعث می‌شود بازماندگان این سفر دریایی از جمله زوج مورد اشاره در یک جزیره گیر بیافتند. اوستلوند تلاش کرده در این اثر تمثیلی مناسبات سرمایه‌داری و سلبریتی‌های امروز شبکه‌های اجتماعی را نقد کرده و دست بیاندازد.

۵۳. پسری از بهشت (Boy from Heaven)

بهترین فیلم های 2022 پسری از بهشت

 • کارگردان: Tarik Saleh
 • بازیگران: Tawfeek Barhom, Fares Fares, Mehdi Dehbi
 • تاریخ اکران: –

فیلم سینمایی «پسری از بهشت» یک تریلر تماشایی سوئدی است که امسال روی پرده سینماها خواهد رفت. فیلم محصول مشترک چندین کشور اروپایی از جمله فرانسه، سوئد، فنلاند و دانمارک است.

طارق صالح کارگردان این اثر سینمایی، فعالیت جدی هنری را سال ۲۰۰۹ با ساخت انیمیشن علمی-تخیلی «متروپیا» (Metropia) آغاز کرد. او سال ۲۰۱۷ فیلم «حادثه نیل هیلتون» (The Nile Hilton Incident) را کارگردانی کرد که در کشور سوئد مورد توجه قرار گرفت.

فیلم پسری از بهشت به موضوعی می‌پردازد که صالح به واسطه رگ و ریشه مصری‌اش به خوبی با آن آشناست. پسر یک ماهیگیر، برای شرکت در دوره‌های آموزشی دانشگاه مشهور الازهر در قاهره بورس تحصیلی دریافت می‌کند. هنگامی که شیخ الازهر به طور ناگهانی می‌میرد، جنگ قدرت بر سر جانشینی او آغاز می‌شود. ابراهیم یکی از نیروهای امنیتی دولت وظیفه دارد از نامزد مد نظر رئیس جمهور حمایت کند. هنگامی که مخبر و نیروی نفوذی ابراهیم در دانشگاه الازهر به طرز وحشیانه‌ای به قتل می‌رسد، او سعی می‌کند پسر دریافت‌کننده بورس تحصیلی را به عنوان جایگزین جدید خود استخدام کند چرا که کاملا با مشخصات فردی که می‌تواند یک نفوذی نه‌چندان شک‌برانگیز باشد مطابقت دارد. در نتیجه، این جوان بازیچه‌ی نخبگان مذهبی و سیاسی مصر می‌شود.

۵۴. شزم!: خشم خدایان (Shazam!Fury of the Gods)

بهترین فیلم های 2022 شزم!: خشم خدایان

 • کارگردان: David F. Sandberg
 • بازیگران: Zachary Levi, Asher Angel, Jack Dylan Grazer
 • تاریخ اکران: –

فیلم سینمایی ابرقهرمانی «شزم! خشم خدایان» از محصولات جدید دنیای دی‌سی است که دنباله فیلم سال ۲۰۱۹ همین شخصیت با نام «شزم!» به حساب می‌آید.

«شزم! خشم خدایان» که دوازدهمین فیلم در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی است توسط دیوید اف. سندبرگ کارگردانی شده. سندبرگ ساخت قسمت قبلی این مجموعه ابرقهرمانی و فیلم ترسناک «آنابل: آفرینش» (Annabelle: Creation) را در کارنامه کاری خود دارد.

۵۵. مرد خاکستری (The Gray Man)

بهترین فیلم های 2022 مرد خاکستری

 • کارگردان: Anthony Russo, Joe Russo
 • بازیگران: Ryan Gosling, Chris Evans, Dhanush
 • تاریخ اکران: –

یکی از فیلم‌های مهیج و احتمالا موفق سال ۲۰۲۲ که ستاره‌های مشهوری چون رایان گاسلینگ و کریس ایوانز را به عنوان چهره‌های اصلی مورد استفاده قرار داده «مرد خاکستری» است.

این تریلر اکشن را برادران روسو جلوی دوربین برده‌اند؛ کارگردان‌هایی که بابت آثار تجاری بسیار موفق‌شان از جمله «انتقام‌جویان: پایان بازی» و «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» شهرت دارند. «مرد خاکستری» با بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری ساخته می‌شود و گران‌قیمت‌ترین پروژه نتفلیکس است که امسال از این شبکه پخش خواهد شد.

داستان فیلم مرد خاکستری درباره یکی از نیروهای ویژه‌ سازمان جاسوسی سیا است. کورت جنتری با نام مستعار سیرا سیکس از ماهرترین نیروهای سازمان، به طور تصادفی اسرار تاریک این آژانس اطلاعاتی را فاش می کند. در نتیجه این مامور به هدف اصلی گروه‌های مختلفی تبدیل می‌شود و توسط همکار سابق روانی‌اش لوید هانسن و قاتلان بین المللی در سراسر جهان مورد تعقیب قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا