سینما

بازگشت مارول با «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» (باکس آفیس هفته)

«مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) مارول و دیزنی در نخستین هفته‌ی اکران مطابق انتظارها ظاهر شد و با فروش ۱۰۴ میلیون دلاری در آمریکای شمالی، جایگاه اول جدول باکس آفیس را از آن خودش کرد و پرفروش‌ترین افتتاحیه‌ی سه‌گانه‌ی «مرد مورچه‌ای» لقب گرفت. انتظار می‌رود ماجراجویی تازه‌ی مارول با حضور پل راد و اوانجلین لیلی در نقش‌های مرد مورچه‌ای و زنبورک فروشش در آمریکای شمالی را تا پایان روز دوشنبه به ۱۱۸ تا ۱۲۰ میلیون دلار برساند.

جالب است بدانید فعلا این نخستین افتتاحیه‌ی بیش از ۱۰۰ میلیون دلاری سال ۲۰۲۳ است. وضعیت «مرد مورچه‌ای ۳» در باکس آفیس جهانی هم خوب بود و با احتساب فروش بین‌المللی ۲۳۹.۳۰ میلیون دلاری تا این جای کار در سراسر جهان ۳۵۷.۳۰میلیون دلار فروخته است. لازم به ذکر است که ۲۴ میلیون دلارِ فروش کل فیلم از اکران آن با فرمت آیمکس به دست آمده و پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آینده تعداد مخاطبانی که علاقه دارند فیلم را با کیفیت ممتاز تماشا کنند، بیش‌تر هم شود.

اگرچه سه‌گانه‌ی «مرد مورچه‌ای» همواره واکنش‌های تند و تیزی از سوی منتقدان دریافت کرده و می‌توان برخی از خشن‌ترین نقدهای دنیای سینمایی مارول را به این سه‌گانه نسبت داد و «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» هم از این قاعده مستثنا نیست اما فروش افتتاحیه‌ی آن بسیار بیش‌تر از «مرد مورچه‌ای» (Ant-Man) با ۵۷ میلیون دلار و «مرد مورچه‌ای و زنبورک» (Ant-Man and the Wasp) با ۷۶ میلیون دلار بود. در هر صورت نظرات انتقادی عمدتا تاثیر چندانی در فروش هفته‌های اول فیلم‌های مارول ندارند اما نمرات پایین راتن تومیتوز ۴۷ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۴۸ از ۱۰۰ می‌تواند در هفته‌های آتی تاثیر منفی بر فروش فیلم بگذارد.

تحلیلگران سینمایی انتظار ندارند «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» بتواند به عنوان یکی از فیلم‌های پرفروش مارول لقب بگیرد و احتمالا کارش را با فروشی متوسط به پایان برساند. در هر صورت به یاد داشته باشید آثار بسیار قدرتمندتر و پرمخاطب‌تری مثل «دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی» (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) و «پلنگ سیاه» واکاندا تا ابد» (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) در نهایت نتوانستند به فروش جهانی یک میلیارد دلاری برسند و کارشان را با فروش ۷۵۰ تا ۹۵۰ میلیون دلاری به پایان رساندند.

بیشتر بخوانید
۱۰ فیلم اکشن جنجالی برتر تاریخ سینما

شاید مرد مورچه‌ای به عنوان کوچک‌ترین انتقام‌جو قدرت کم‌تری از غول‌های پرطرفدار مارول داشته باشد اما تا همین جای کار عملکرد بهتری نسبت به قسمت‌های دیگرش داشته و این یک اتفاق بسیار امیدوارکننده برای مارول به حساب می‌آید زیرا فیلم آغازکننده‌ی فاز پنجم MCU است. سایر فیلم‌های این فاز مثل «نگهبانان کهکشان قسمت سوم» (Guardians of the Galaxy Vol. 3)  ۵ می و پس از آن «مارول‌ها» (The Marvels) 10 نوامبر اکران می‌شوند و فروش بالایی برای آن‌ها پیش‌بینی می‌شود.

«مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» به عنوان سی و یکمین فیلم دنیای سینمایی مارول توسط پیتون رید کارگردانی شده و بازیگرانی مثل پل راد، اوانجلین لیلی، جاناتان میجرز، جاناتان میجرز، مایکل داگلاس، کاترین نیوتون و دیوید دستمالچیان در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. در ادامه‌ی علاقه‌ی مارول به موضوعات پیچیده و غیرقابل‌هضم، داستان این فیلم هم حول محور ماجراجویی‌های مرد مورچه‌ای و زنبورک در قلمرو کوانتومی می‌گردد.

آواتار: راه آب دومین فیلم جدول باکس آفیس

رتبه‌ی دوم جدول باکس آفیس در اختیار «آواتار: راه آب» (avatar: The Way of Water) جیمز کامرون قرار دارد که در دهمین هفته‌ی اکران هنوز هم خوب می‌فروشد و توانست در آمریکای شمالی ۶.۱۱ میلیون دلار کسب کند. این دنباله‌ی علمی- تخیلی تا این لحظه در آمریکای شمالی ۶۵۸ میلیون دلار فروخته و از «دنیای ژوراسیک» (Jurassic World) محصول سال ۲۰۱۵ به عنوان نهمین فیلم پرفروش باکس آفیس داخلی پیشی گرفته است. وضعیت «آواتار ۲» در باکس آفیس جهانی به مراتب بهتر هم هست؛ فیلم فعلا ۲.۲۴۳۳۳ میلیارد دلار در سراسر جهان فروخته و با گذر از «تایتانیک» (Titanic) به عنوان سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما لقب گرفته.

دنباله‌ی سینمایی «آواتار» توسط جیمز کامرون کارگردانی شده و بازیگران قسمت اول مثل سم ورثینگتون، زوئی سالدانیا، استیون لانگ، ژول دیوید مور و سی.سی.اچ. پاوندر در نقش‌های قبلی‌شان حضور دارند و ستارگانی مثل کیت وینسلت، کلیف کرتیس، ادی فالکو، جامین کلمنت و برندن کاول هم از تازه‌واردان قسمت دوم هستند. فیلم ماجرای جیک سالی را دنبال می‌کند که با خانواده‌ی تازه‌اش در قمر پاندورا زندگی می‌کند. تا این که یک تهدید آشنا این خانواده را تهدید می‌کند و او باید به کمک ناوی‌ها از آن‌ها محافظت کند.

بیشتر بخوانید
۲۱ فیلم هنری و روشنفکرانه‌ی برتر سال ۲۰۲۲ به انتخاب مجله فیلم کامنت

«آخرین رقص جادویی مجیک مایک» (Magic Mike’s Last Dance) به کارگردانی استیون سودربرگ و بازی ستارگانی مثل چنینگ تیتوم و سلما هایک آخرین قسمت سه‌گانه‌ی کمدی- رمانتیکی به همین نام در دومین هفته‌ی اکران از صدر جدول باکس آفیس به رتبه‌ی سوم سقوط کرد و در آمریکای شمالی تنها ۵.۴۰ میلیون دلار فروخت. با احتساب فروش بین‌المللی ۱۹.۶۰ میلیون دلاری، فیلم تا این جای کار ۳۸.۴۹ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است.

«گربه‌ی چکمه‌پوش: آخرین آرزو» (Puss in Boots: The Last Wish) تازه‌ترین انیمیشن یونیورسال در نهمین هفته‌ی اکران فروش داخلی ۵.۲۶ میلیون دلاری را تجربه کرد و در جایگاه چهارم جدول باکس آفیس قرار گرفت. با احتساب فروش بین‌المللی ۲۲۵.۵۷ میلیون دلاری، فیلم تا این جای کار ۴۲۳.۳۵ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. «گربه‌ی چکمه‌پوش: آخرین آرزو» توسط جوئل کرافورد کارگردانی شده و ستارگانی مثل آنتونیو باندراس، سلما هایک، الیویا کلمن، هاروی گیلن، سامسون کایو، واگنر مورا و آنتونی مندز صداپیشگی‌های شخصیت‌های مختلف را بر عهده دارند. فیلم شخصیت محبوب گربه‌ی چکمه‌پوش را دنبال می‌کند که ۸ جان از ۹ جانش را از دست داده و برای برآورده کردن آخرین آرزویش و صد البته به دست آوردن زندگی از دست رفته سفر شگفت‌انگیزی را آغاز می‌کند.

«در کلبه را بزن» (Knock at the Cabin) در هفته‌ی سوم اکران در جایگاه پنجم جدول باکس آفیس باقی ماند و در آمریکای شمالی ۳.۹۰ میلیون دلار فروخت. با احتساب فروش بین‌المللی ۱۶.۹۰ میلیون دلاری تا این جای کار ۴۷.۸۷ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. «در کلبه را بزن» توسط ام. نایت شیامالان کارگردانی شده و ستارگانی مثل دیو باتیستا، روپرت گرینت، نیکی آموکا-برد، بن آلدریج و جاناتان گروف در این فیلم ترسناک نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی خانواده‌ی سه نفره‌ای است که در یک کلبه‌ی دورافتاده توسط چند غریبه گروگان گرفته می‌شوند و برای آزادی مجبورند یکی از میان خودشان را برای قربانی شدن انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید
۱۰ کاراکتر ماندگار فیلم‌های سینمایی که عینک به چشم می‌زنند

رتبه‌ی ششم جدول باکس آفیس در اختیار «هشتاد برای برِیدی» (۸۰for Brady) قرار دارد که در سومین هفته‌ی اکران ۳.۶۰ میلیون دلار فروش داخلی داشت. «هشتاد برای برِیدی » توسط کایل ماروین بر اساس داستانی واقعی کارگردانی شده و ستارگانی مثل لیلی تاملین، جین فوندا، ریتا مورنو و سالی فیلد در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی چهار زن میان‌سال است که برای تماشای مسابقه‌ی تام برِیدی در سوپر بول ۲۰۱۷ سفر پرماجرایی را آغاز می‌کنند.

«تایتانیک» جیمز کامرون که از هفته‌ی گذشته به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ساختش، مجددا اکران شده بود، این هفته ۲.۲۹ میلیون دلار فروش داخلی داشت و در جایگاه هفتم جدول باکس آفیس قرار گرفت و نشان داد که هنوز هم یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های عاشقانه‌ی تاریخ سینما است.

مارلو رتبه‌ی هشتم جدول باکس آفیس

تازه‌وارد دیگری به نام «مارلو» (Marlowe) با فروش افتتاحیه‌ی ۱.۹۱ میلیون دلاری رتبه‌ی هشتم جدول باکس آفیس را از آن خودش کرد. این فیلم توسط نیل جردن کارگردانی شده و بازیگرانی مثل  لیام نیسون، دیانه کروگر، جسیکا لنگ، آدواله آکینویه آگباجه و کالم مینی در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. داستان درباره‌ی کارآگاهی به نام فیلیپ مارلو است که برای پیدا کردن نامزد گمشده‌ی زنی بسیار زیبا و ثروتمند استخدام و وارد ماجراجویی‌های پیچیده‌ای می‌شود. آخرین فیلم‌های اکشن لیام نیسون نتوانستند در اکران‌های سینمایی موفق عمل کنند و «مارلو» را می‌توان بدترین فیلم او تا این جای کار دانست؛ زیرا امتیاز راتن تومیتوز ۲۴ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۴۱ از ۱۰۰ را به دست آورد و استقبال مخاطبان از آن به اندازه‌ای کم بود که به سختی میان ۱۰ فیلم برتر جدول باکس آفیس قرار گرفت.

جایگاه نهم جدول باکس آفیس در اختیار «گمشده» (Missing) قرار دارد که در پنجمین هفته‌ی اکران ۱.۷۲ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت و فروش کلش را به ۲۹.۹۸ میلیون دلار رساند. «گمشده» توسط نیک جانسون و ویل مریک کارگردانی شده و بازیگرانی مثل استورم رید، نیا لانگ و مگان سوری در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی زنی است که در تعطیلات گم می‌شود و دخترش تصمیم می‌گیرد به کمک تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی او را پیدا کند. «گمشده» دنباله‌ی مستقلی برای «جستجو» (Searching) محصول ۲۰۱۸ به حساب می‌آید که به طور کامل بر روایت از طریق صفحه‌ی نمایش کامپیوتر و تلفن‌های هوشمند متمرکز بود.

بیشتر بخوانید
۹ سریال برتر که از ابتدای پخش به سرعت محبوب شدند

«مردی به نام اتو» (A Man Called Otto) کمدی تام هنکس در هشتمین هفته‌ی اکران با فروش داخلی ۱.۵۵ میلیون دلاری جایگاه دهم جدول باکس آفیس را به خودش اختصاص داده است. با احتساب فروش بین‌المللی ۳۸.۴۰ میلیون دلاری فیلم تا این جای کار ۹۹.۲۷ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته است. «مردی به نام اتو» توسط مارک فورستر کارگردانی شده و به جز تام هنکس، ماریانا تروینو و مانوئل گارسیا-رولفو هم در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی مرد میان‌سالی است که به تازگی همسرش را از دست داده و دائما به خودکشی فکر می‌کنند اما خانواده‌ی پر سر و صدایی که به تازگی به همسایگی‌اش نقل مکان کردند هر بار به نوعی مانع این کار می‌شوند.

اکشن فیگور طرح مرد مورچه ای

۱۱۸,۰۰۰

۸۹,۰۰۰

تومان

ساختنی اس وای مدل مرد مورچه ای کد 1416C

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی
Ant-Man and the Wasp: Quantumania
۱ ۱۰۴ ۱۰۴
آواتار: راه آب
Avatar: The Way of Water
۱۰ ۶.۱۱ ۶۵۷.۰۷
آخرین رقص مجیک مایک
Magic Mike’s Last Dance
۲ ۵.۴۰ ۱۷.۹۹
گربه‌ی چکمه پوش: آخرین آرزو
Puss in Boots: The Last Wish
۹ ۵.۲۶ ۱۶۶.۰۷
در کلبه را بزن
Knock at the Cabin
۳ ۳.۹۰ ۳۰.۳۷
هشتاد برای برِیدی
۸۰for Brady
۳ ۳.۶۰ ۳۲.۲۴
تایتانیک
Titanic
۲ ۲.۲۹ ۱۲.۴۱
مارلو
Marlowe
۱ ۱.۹۱ ۲.۶۷
گمشده
Missing
۵ ۱.۷۲ ۲۹.۶۶
مردی به نام اتو
A Man Called Otto
۸ ۱.۵۵ ۶۰.۵۷

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است و فروش داخلی فیلم‌ها در آمریکای شمالی را شامل می‌شود.

منبع: boxofficemojo

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا