سینما

۸ نکته درباره‌ی سریال لوکی که نمی‌دانستید

«لوکی» محصول استودیوی مارول، موتور محرک بخش تلویزیونی دنیای سینمایی مارول بود. لوکی پس از موفقیت بسیار زیاد «وانداویژن» و سریال معمولی «فالکون و سرباز زمستان»، بازگشت شخصیت محبوب طرفداران، خدای شرارت به دنیای سینمایی مارول را رقم زد. لوکی با بازی تام هیدلستون در نقش لوکی در اولین پروژه شرورمحور مارول و با توسعه و رشد دنیای سینمایی مارول در فاز چهارم، به سریالی بسیار مهم و قابل توجه تبدیل شد.

این سریال که توسط مایکل والدرون خلق و توسط کیت هرون کارگردانی شده است، داستان نسخه‌ای دیگر از این شخصیت (که آخرین بار، او را در فیلم «انتقام‌جویان: بازی پایانی» دیده‌ بودیم) و ماجراجویی او در راستای خودشناسی در بوروکراسی کیهانی سازمان واریانس زمان را بررسی می‌کند. این مجموعه با شش قسمت هیجان‌انگیز و با مضمون سفر در زمان در دیزنی‌پلاس، چیزهای زیادی دارد که طرفداران مارول از دانستن آن شگفت‌زده می‌شوند.

۸. تام هیدلستون دنیای سینمایی مارول را برای اوون ویلسون توضیح داد 

لوکی

یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های «لوکی»، موبیوس با بازی اوون ویلسون، مامور سازمان واریانس زمان و همراه لوکی با بازی تام هیدلستون در طول سریال است. ویلسون برای اولین بار پس از «نیمه‌شب در پاریس» در سال ۲۰۱۱ در یک پروژه حاضر شد و پویایی شخصیت‌های متضاد این دو ستاره یکی از دوست‌داشتنی‌ترین عناصر سریال بود. با این حال، ایفای نقش موبیوس چندان برای اوون ویلسون راحت نبود و حجم داستان پس‌زمینه دنیای سینمایی مارول برای او کمی زیاد و طولانی به نظر می‌رسید. خوشبختانه تام هیدلستون همه چیز را برای وی توضیح داد.

ویلسون در مصاحبه‌ای اظهار کرد: «درست قبل از شروع فیلم‌برداری بود که با تام هیدلستون ملاقات کردم و او من را در رابطه با داستان اساطیری لوکی کاملا راهنمایی کرد.» موبیوس شخصیتی مهم در سریال «لوکی» است. پس بازیگری که کاراکتر او را به تصویر می‌کشد باید تا حد امکان از همه چیز لوکی آگاه باشد.

بیشتر بخوانید
۱۰ فیلم تماشایی نتفلیکس که دست‌‌ کم گرفته‌ شدند

۷. الهام از «پارک ژوراسیک»

لوکی

میس مینتس هوش مصنوعی نظاره‌گر سازمان واریانس زمان، به عنوان یک ربات سخنگو عمل می‌کند که اطلاعات کلیدی را در زمان‌های مهم برای شخصیت‌های اصلی توضیح می‌دهد. سبک او یادآور انیمیشن‌های دوبعدی است و کاملا با حال و هوای قدیمی سازمان واریانس زمان مطابقت دارد. جالب این‌جاست که شخصیت و نقش او در سریال، همان‌طور که کارگردان سریال، کیت هرون تایید کرد، از آقای دی‌ان‌ای از «پارک ژوراسیک» اصلی الهام گرفته شده است.

نحوه تشریح هدف و عملکرد سازمان واریانس زمان توسط میس مینتس، مستقیما از آقای دی‌ان‌ای در «پارک ژوراسیک» که شخصیت‌های اصلی دنیای «پارک ژوراسیک» را آموزش می‌دهد، برداشته شده است. میس مینتس هم‌چنین دقیقا مانند آقای دی‌ان‌ای در اثر کلاسیک استیون اسپیلبرگ با لهجه آمریکای جنوبی صحبت می‌کند.

۶. حضور کوتاه راکت راکون که هرگز اتفاق نیافتاد

لوکی

سریال «لوکی» دارای بازیگران زیاد و شخصیت‌های جدید و آشنای بسیاری است اما اگر طرح اصلی سریال‌ محقق می‌شد، می‌توانستیم شاهد حضور تفنگدار محبوب نگهبانان کهکشان، راکت راکون باشیم.

در طرح‌های اولیه سریال که در مستندی از دیزنی‌پلاس نمایش داده شد، لحظه ورود لوکی به سازمان واریانس زمان در قسمت یک را می‌بینیم که تعدادی شخصیت مختلف از جمله راکت راکون با لباس‌های سازمانی خود در مقابل لوکی در صف ایستاده‌اند اما در نسخه نهایی این قسمت، اتاق خالی است و فقط لوکی و یک نسخه سرکش دیگر از او را می‌بینیم. دلیل حذف راکت راکون از نسخه نهایی هنوز فاش نشده است.

۵. ستایش ایلان ماسک

لوکی

مدیر عامل میلیاردر اسپیس ایکس و تسلا در فرهنگ عامه و جامعه امروزی کاملا شناخته شده و در آثاری مانند «مرد آهنی ۲»، «ریک و مورتی» و «بیگ بنگ تئوری» نیز ظاهر گردیده است. او هم‌چنین از طرفداران سریال «لوکی» است و در توییتی در جولای ۲۰۲۱، آن را با لایواکشن ریک و مورتی مقایسه کرد.

بیشتر بخوانید
آیا ربات قاتل فیلم «مگان» می‌تواند به حقیقت تبدیل شود؟

مخاطبان هم مطمئنا متوجه شباهت بین «لوکی» و «ریک و مورتی» شده‌اند. لوکی یک همراه دارد که مدام با او درگیر است و خود سریال نیز دارای شخصیت‌هایی است که از طریق پورتال‌ها بین زمان و مکان سفر می‌کنند و این‌ها فقط چند مورد از شباهت‌های بین این دو سریال علمی‌تخیلی هستند.

۴. تاثیرات ادبی 

لوکی

«لوکی» سریالی مبنی بر انبوهی از متون مختلف ادبی و سینمایی است. بسیاری از این موارد توسط کارگردان، کیت هرون تایید شده‌اند. او از «بلید رانر»، «برزیل» و «متروپلیس» به عنوان الهامات سینمایی لوکی نام می‌برد اما علاوه بر این‌ها، انبوهی از ارجاعات ادبی نیز در لوکی جای داده شده‌اند.

برجسته‌ترین ارجاعات ادبی سریال از شاهکار جورج اورول، «۱۹۸۴» و آثار پوچ گرایانه فرانتس کافکا هستند. اشارات به کابوس اورولی در دل رمان «۱۹۸۴» در لوکی واضح است و پوسترهای دیوارهای مقر سازمان واریانس زمان پیام‌هایی مانند «برادر بزرگ در حال تماشای شما است» دارد که به مردم هشدار می‌دهند که شما همیشه تحت نظارت نیرویی برتر هستید. پوچ‌گرایی بوروکراتیک سازمان واریانس زمان نیز به ویژه هنگام محاکمه، برگرفته از آثار فرانتس کافکا است.

۳. تغییرات پس از کرونا

لوکی

فرآیند تولید «لوکی» نیز درست مانند دیگر مجموعه‌های مارول در دیزنی‌پلاس که تا به امروز تولید شده‌اند، از جمله «وانداویژن» و «چه می‌شود اگر…؟»، به شدت تحت تاثیر همه‌گیری کرونا در نیمه اول سال ۲۰۲۰ قرار گرفت. بسیاری از چیزهای سریال، با تعطیلی تولید به مدت چهار ماه، تغییر کردند و برخی از صحنه‌های اکشن حذف شدند.

کارگردان سریال، کیت هرون خاطرنشان کرد که در ابتدا یک صحنه اکشن در ابتدای قسمت ششم بین لوکی، سیلوی و میس مینتس طراحی شده بود. هرون تصمیم گرفت تمام صحنه‌های اکشن بزرگ را از قسمت آخر فصل حذف کند و قصد داشت تا ساختار همیشگی مارول را زیر و رو و روی مجموعه شخصیت‌ها و دیالوگ‌های آن‌ها تمرکز نماید.

بیشتر بخوانید
۸ فیلم برتر دهه‌ ۲۰۱۰ که به شدت دست کم گرفته شدند

۲. الهام برای کنگ فاتح

لوکی

یکی از شگفت‌انگیزترین افشاگری‌های «لوکی»، جایی بود که معلوم شد فرد پشت پرده سازمان واریانس زمان، نسخه‌ای از شرور معروف مارول، کنگ فاتح است. کنگ فاتح با بازی جاناتان میجرز که قرار است در فیلم آینده مارول، «مرد مورچه‌ای و زنبورک: قلمرو کوانتومی» هم ظاهر شود، چهره‌ای است که از جدول زمانی مقدس محافظت می‌کند و از واگرایی رشته‌های چندجهانی جلوگیری می‌نماید.

میجرز در به تصویر کشیدن این شخصیت، از کاراکترهای سینمایی، از جمله شخصیت جادوگر در «جادوگر شهر اوز» و هم‌چنین چارلز فاستر کین از «شهروند کین» و ویلی ونکا از «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی» الگوبرداری نمود. ماهیت سرکش و منزوی کنگ فاتح از این چهره‌های نمادین در تاریخ سینما تاثیر می‌پذیرد و او در واقع به کاوش کهن‌الگوی جادوگری می‌پردازد که حوصله‌اش سر می‌رود و به نیرنگ روی می‌آورد.

۱. مفهوم سریال نسبت به اعلان اولیه آن به شدت تغییر کرد

لوکی

زمان معرفی «لوکی» برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ توسط باب ایگر، مدیرعامل وقت دیزنی، گفته شد که این سریال داستان شخصیت لوکی را دنبال می‌کند و او به عنوان یک فرد تاثیرگذار در طول تاریخ بشریت و در رویدادهای تاریخی ظاهر خواهد شد. این ایده اولیه در طول فرآیند تولید به شدت تغییر کرد تا جایی که این اعلان هیچ ارتباطی با سریال «لوکی» ندارد.

به احتمال زیاد استخدام کیت هرون به عنوان کارگردان و گسترش نقش این سریال در دنیای سینمایی گسترده مارول موجب ایجاد این تغییرات در سریال شده است. این مجموعه در ابتدا قرار بود مجموعه‌ای معمولی درباره تغییر وقایع تاریخی به دست لوکی باشد اما در ادامه تبدیل به یکی از مهم‌ترین پروژه‌های دنیای سینمایی مارول در خط تولید فاز چهار آن‌ها شد.

بیشتر بخوانید
رتبه‌بندی ۱۰ شرور برتر فیلم‌های ترسناک بر اساس هوشمندی

منبع: screenrant

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا