بالیوودسینماهالیوود

۱۰ فیلم پرخرج نتفلیکس که دنباله‌ی آن‌ها هیچ وقت ساخته نشد

«انولا هولمز ۲» اوایل ماه نوامبر ۲۰۲۲ از نتفلیکس منتشر شد و ظاهرا قرار است در آینده شاهد ماجراهای کارآگاهی بیش‌تری از شرلوک و هولمز و خواهرش باشیم. این فرنچایز به لطف استقبال مخاطبان از قسمت اول، خلق شد اما از جمله معدود آثار نتفلیکس است که بالاخره صاحب یک فرنچایز می‌شوند. این پلتفرم معمولا برنامه‌های بلند مدتی برای فیلم‌های سینمایی پرهزینه‌اش دارد و آن‌ها را برای ساخت دنباله‌های سینمایی و اسپین آف برنامه‌ریزی می‌کند اما در بیش‌تر موارد این تصمیم‌ها فقط در حد ایده باقی می‌مانند و هیچ وقت رنگ واقعیت را نمی‌بینند.

جالب است بدانید نتفلیکس بیش‌تر فیلم‌های جمع و جور و کم ‌هزینه‌اش را برای قسمت‌های بعد تمدید می‌کند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به «تقدیم به همه‌ی پسرانی که عاشقشان بودم» (To All the Boys I’ve Loved Before) و «غرقه بوسه» (The Kissing Booth) اشاره کرد. با این حال بسیاری از آثار پرهزینه‌ی این پلتفرم که از همان ابتدا برای ساخت فرنچایز برنامه‌ریزی شدند؛ هیچ وقت ادامه پیدا نمی‌کنند. از جمله آثار این فهرست عریض و طویل می‌توان به «شش زیرزمینی» (۶Underground) و «درخشان» (Bright) اشاره کرد.

البته معدود آثار پرهزینه‌ای از جمله «استخراج» (Extraction) و «نگهبانانی از دیرباز» (The Old Guard) موفق شدند دنباله‌ی سینمایی خودشان را داشته باشند اما با نگاهی به فهرست آثار پرهزینه‌ای که هیچ وقت به فرنچایر تبدیل نشدند، به این نتیجه می‌رسیم که خلق یک فرنچایز سینمایی در دنیای سینما چقدر کار دشواری است که گاهی حتی نتفلیکس هم از پسش برنمی‌آید.

۱۰- درخشان (Bright)

درخشان نتفلیکس

 • سال انتشار: ۲۰۱۷
 • کارگردان: دیوید آیر
 • بازیگران: ویل اسمیت، جوئل اجرتون، نومی راپاس، لوسی فرای
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۲۶ از ۱۰۰

چند هفته پس از انتشار «درخشان» از نتفلیکس، این پلتفرم اعلام کرد که فیلم یک دنباله‌ی سینمایی هم خواهد داشت. هر چه نباشد «درخشان» برای نتفلیکس یک اثر شاخص به حساب می‌آمد و اولین باری بود که جرات ساخت اثری پرهزینه را پیدا می‌کرد و می‌خواست روزهای خوبش را با این فیلم اکشن و فانتزی حفظ کند. در آن روزها اعلام شد ستاره‌های قسمت اول یعنی ویل اسمیت و جوئل اجرتون همراه کارگردان دیوید آیر برای ساخت دنباله‌ی سینمایی باز خواهند گشت. همچنین در ماه می ۲۰۱۸ یک نویسنده هم برای نگارش فیلم‌نامه استخدام شد و به نظر می‌رسید هیچ چیز نمی‌تواند جلوی تولید «درخشان ۲» را بگیرد.

تا سال ۲۰۲۰ اخبار جسته و گریخته‌ای از این دنباله‌ی سینمایی منتشر می‌شد و به نظر می‌رسید واقعا در شرف ساخت قرار دارد اما همه چیز ناگهان در سکوت خبری فرو رفت. به نظر می‌رسد برنامه‌ی کاری فشرده‌ی ستاره‌هایی مثل ویل اسمیت در تعویق ساخت «درخشان ۲» بی تاثیر نبود ما در هر صورت وقتی کار تا سال ۲۰۲۰ کش پیدا کرد، نتفلیکس روی آثار پرخرج دیگری سرمایه‌گذاری کرد و این فیلم دیگر یکی از برگ‌های برنده‌اش نبود و در نتیجه از اولویت ساخت خارج شد. طبیعتا پس از حواشی درگیری ویل اسمیت با کریس راک در خلال مراسم اسکار، ساخت دنباله‌ی سینمایی «درخشان» بی‌سروصدا از دستور کار خارج شد و به خاطره‌ها پیوست.

بیشتر بخوانید
روان نویس شیائومى مدل MJZ؛ یک محصول باکیفیت دیگر از برند چینی
کتاب ویل اثر ویل اسمیت و مارک منسن نشر میلکان

۹- انقراض (Extinction)

انقراض

 • سال انتشار: ۲۰۱۸
 • کارگردان: بن یانگ
 • بازیگران: مایکل پنیا ، لیزی کاپلان ، مایک کولتر ، اما بوث
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۳۲ از ۱۰۰

ساخت آثار اورجینال تا پیش از همه‌گیری کرونا در نتفلیکس امر رایجی نبود و در عوض این پلتفرم ترجیح می‌داد فیلم‌های آماده‌ی استودیوهای معروف را خریداری و پخش کند. در نتیجه استودیوهایی مثل برادران وارنر یا پارامونت وقتی تمایلی به هزینه‌ی تبلیغات برای یک فیلم نداشتند، آن را به نتفلیکس می‌فروختند. «انقراض» با بازی مایکل پنیا یکی از همین آثار بود که سال ۲۰۱۸ به نتفلیکس فروخته شد.

پایان فیلم نشان داد که هنوز ماجراجویی‌های بیش‌تر از انقراض انسان‌ها و ربات‌ها وجود دارد. با این حال پیش‌بینی می‌شد نتفلیکس به ادامه‌ی این داستان علاقه نشان دهد و با توجه به حضور ستاره‌های فیلم هم که شده آن را ادامه دهد اما زمان گذشت و این اتفاق هیچ وقت به وقوع نپیوست.

۸- شش زیرزمینی (۶Underground)

شش زیرزمینی نتفلیکس

 • سال انتشار: ۲۰۱۹
 • کارگردان: مایکل بی
 • بازیگران: رایان رینولدز، ملانی لوران، آدریا آرجونا، بن هاردی، کوری هاوکینز، پیمان معادی
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۳۶ از ۱۰۰

مایکل بی به لطف آثاری مثل «تبدیل شوندگان» (Transformers) و «پسران بد» (Bad Boys) با فرنچایزهای سینمایی بیگانه نبود. به این ترکیب رایان رینولدز را هم اضافه کنید که آن روزها با «ددپول» (Deadpool) حسابی سر زبان‌ها افتاده بود. در نتیجه نتفلیکس امید زیادی به این ترکیب کهکشانی بسته بود و فکر می‌کرد «شش زیرزمینی» آغازگر یکی از محبوب‌ترین فرنچایزهای اکشنش باشد. در هر صورت فراموش نکنید فرنچایز «تبدیل شوندگان» مایکل بی با پنج قسمت حسابی مورد توجه قرار گرفته بود و حتی دنباله‌هایی به اندازه‌ی نصف آن تعداد هم برای نتفلیکس برد بزرگی محسوب می‌شد.

«شش زیرزمینی» در دسامبر ۲۰۱۹ منتشر شد؛ دقیقا همان زمانی که در سال‌های گذشته میزبان آثار موفقی مثل «جعبه‌ی پرنده» (Bird Box) و «درخشان» بود و طبیعتا انتظار داشت این فیلم پرستاره هم به موفقیت بزرگی تبدیل شود. البته فیلم در دوره‌ی انتشارش با واکنش‌های نسبتا مثبت مخاطبان همراه شد اما این موفقیت به اندازه‌ای بزرگ نبود که پلتفرم برای ساخت دنباله‌ی سینمایی آن ترغیب شود. مشکل اساسی احتمالا تصمیم اشتباه انتشار یکی از آثار مایکل بی در سرویس استریم بود؛ کارگردانی که به جلوه‌های ویژه‌ی پرهزینه و چشم نوازش معروف است و اصلا به همین دلیل بسیاری از مخاطبان ترجیح می‌دهند فیلم‌های او را در سینما و با فرمت آیمکس تماشا کنند، نه در نتفلیکس کنار فصل تازه‌ی سریال «مزرعه» (The Ranch). اسکات استابر مدیر نتفلیکس بعدها از «شش زیرزمینی» به عنوان یک اشتباه یاد کرد و گفت فیلمی نیست که به دنبال سخت ادامه‌اش باشند.

۷- محرمانه اسپنسر (Spenser Confidential)

محرمانه اسپنسر

 • سال انتشار: ۲۰۲۰
 • کارگردان: پیتر برگ
 • بازیگران: مارک والبرگ، وینستون دوک، آلن آرکین، پست مالون
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۳۶ از ۱۰۰
بیشتر بخوانید
۱۰ بنای مهم واقعی که منبع الهام قلعه‌های انیمیشن‌های دیزنی بوده‌اند

«محرمانه اسپنسر» کمدی اکشن مارک والبرگ داستان شخصیتی به نام کارآگاه اسپنسر را دنبال می‌کند که قدمت طولانی در ادبیات دارد. این شخصیت نخستین بار سال ۱۹۷۳ خلق شد و از آن زمان به بعد هر چند وقت یک بار سروکله‌اش در کتاب تازه‌ای پیدا می‌شود؛ بنابراین وقتی خبر ساخت فیلمی بر اساس این شخصیت منتشر شد، همه می‌دانستند سازندگان به منابع داستانی لایتناهی دسترسی دارند و می‌توانند به راحتی آب خوردن یک فرنچایز را پایه‌ریزی کنند. بعد از انتشار «محرمانه اسپنسر» اعلام شد فیلم‌برداری قسمت دوم سال ۲۰۲۱ آغاز می‌شود اما تا این لحظه که اتفاقی نیفتاده.

به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین دلایل ساخته نشدن قسمت دوم، برنامه کاری شلوغ مارک والبرگ باشد و صد البته فیلم به اندازه‌ای که نتفلیکس انتظار داشت و روی آن سرمایه‌گذاری کرده بود، موفق عمل نکرد. در همین راستا ورایتی اعلام کرد «محرمانه اسپنسر» بیست و یکمین فیلم پربازدید سرویس‌های استریم در سال ۲۰۲۰ بوده و قبل از آن، فیلم‌های کم‌هزینه‌تری مثل «موی بد» (Bad Hair) و «خیارشور آمریکایی» (An American Pickle) قرار داشت. با توجه به شهرت مارک والبرگ در دنیای سینما و شخصیت کارآگاه اسپنسر در دنیای ادبیات نتفلیکس انتظار استقبال بیش‌تر از این فیلم را داشت که متاسفانه هیچ وقت برآورده نشد.

کاور کوسن مدل نتفلیکس کد 2589

۶- جنگل جینگل: ماجرای کریسمس (Jingle Jangle: A Christmas Journey)

جنگل جینگل: ماجرای کریسمس نتفلیکس

 • سال انتشار: ۲۰۲۰
 • کارگردان: دیوید ای تالبرت
 • بازیگران: فارست ویتاکر، کیگن-مایکل کی، هیو بانویل، آنیکا نانی رز
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۹ از ۱۰۰

«جنگل جینگل: ماجرای کریسمس» یکی از فیلم‌های مناسبتی نتفلیکس بود که به مناسبت تعطیلات کریسمس منتشر شد و کارگردان آن دیوید ای تابرت از همان ابتدا از احتمال ساخت قسمت دومش سخن گفت و امیدوار بود به یک فرنچایز چند رسانه‌ای بزرگ تبدیل شود و حتی در قالب تئاتر هم روی صحنه برود. با این حال فیلم هیچ وقت به فرهنگ عامه راه پیدا نکرد و نتفلیکس به عنوان پخش‌کننده از تبلیغات سنتی که می‌توانست مخاطبان کم سن و سال را به این فیلم کریسمسی جلب کند، سر باز زد و در نتیجه حتی از بدترین فیلم‌های کریسمس آن سال به صورت سینمایی اکران شدند هم کم‌تر دیده شد.

ناکامی «جنگل جینگل: ماجرای کریسمس» در ایجاد یک دنباله‌ی سینمایی نشان می‌دهد، نتفلیکس اصولا تمایلی به سرمایه‌گذاری روی فرنچایزهای کودکانه ندارد و اگرچه این فیلم توانسته بود نظر منتقدان را هم به خودش جلب کند اما مقابل آثار انیمیشنی مثل افسون» (Encanto) یا «مینیون‌ها» (Minions) عملا حرفی برای گفتن نداشت. در نهایت همه‌ی این موارد دست به دست هم دادند تا «جنگل جینگل: ماجرای کریسمس» به فرنچایز چند رسانه‌ای تبدیل نشود که کارگردانش آرزو می‌کرد.

۵- نیروی تندر (Thunder Force)

نیروی تندر

 • سال انتشار: ۲۰۲۱
 • کارگردان: بن فالکون
 • بازیگران: ملیسا مک‌کارتی، اکتاویا اسپنسر، جیسون بیتمن، بابی کاناوله
 • امتیاز IMDb فیلم: ۴.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۲۲ از ۱۰۰
بیشتر بخوانید
نقد فیلم «آرآرآر» (RRR)؛ پرفروش‌ترین فیلم هندی تاریخ که جهانی شد

فیلم‌های ابرقهرمانی معمولا به دنباله‌های سینمایی‌شان معروف هستند. ملیکا مک‌کارتی در مصاحبه‌های مختلف از آرزویش برای ادامه ‌یافتن کمدی‌های معروفی مثل «مخمصه» (The Heat) گفت اما حرفی از ادامه‌ی فیلم ابرقهرمانی «نیروی تندر» به میان نیاورد؛ به این دلیل که بر اساس معیارهای خود نتفلیکس هم محبوب و پرطرفدار نبود و نسبت به کمدی‌هایی مثل «خانم اشتباهی» (The Wrong Missy) و «راز جنایت» (Murder Mystery) مخاطبان کم‌تری را به خودش جلب کرد.

«نیروی تندر» به عنوان یک فیلم ابرقهرمانی همه‌ی مواد لازم برای راه‌اندازی یک فرنچایز محبوب را در اختیار داشت اما در نهایت به غذایی تبدیل شد که نمی‌شد طعمش را یک بار دیگر چشید.

ماگ حرارتی طرح نتفلیکس

۴- خیابان ترس (Fear Street)

خیابان ترس نتفلیکس

 • سال انتشار: ۲۰۲۱
 • کارگردان: لی جانیاک
 • بازیگران: کیانا مادریا، اولیویا اسکات ولش، بنیامین فلورس جونیور، مایا هاک
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۴ از ۱۰۰

هالیوود عاشق ساخت دنباله‌های بی‌پایان برای فیلم‌های ترسناک محبوب است. نتفلیکس «خیابان ترس» را از چرنینگ اینترتینمنت خریداری کرده بود و اقتباسی از رمان ترسناکی به همین نام نوشته‌ی آر.ال. استاین بود. «خیابان ترس» از همان ابتدا در قالب یک سه‌گانه ساخته شد و نتفلیکس به عنوان پخش‌کننده می‌توانست آن را به صورت اتوماتیک به فرنچایز تبدیل کند و هر قسمت را با فاصله‌ی چند ماهه منتشر کند اما در عوض به گونه‌ای رفتار کرد که انگار فردایی در کار نیست و هر هفته یک قسمت را منتشر کرد.

در حالی که اخبار غیررسمی از احتمال ساخت قسمت‌های دیگر حکایت دارد اما نتفلیکس هنوز هیچ اطلاعیه‌ای که ساخت اقتباس‌های بیش‌تر از رمان «خیابان ترس» را تائید کند را منتشر نکرده. این اتفاق با توجه به ساخت سریع دنباله‌های ترسناکی مثل «اره» (Saw) و «فعالیت فراطبیعی» (Paranormal Activity) عجیب به نظر می‌رسد و نشان می‌دهد ظاهرا نتفلیکس علاقه دارد روی فرنچایزهای خانوادگی و اکشن سرمایه‌گذاری کند.

۳- دفتر مرگ (Death Note)

دفتر مرگ

 • سال انتشار: ۲۰۱۷
 • کارگردان: آدام وینگارد
 • بازیگران: نات وولف، مارگارت کوالی، کیت استنفیلد، ویلم دفو
 • امتیاز IMDb فیلم: ۴.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۳۶ از ۱۰۰

«دفتر مرگ» به عنوان یکی از نخستین فیلم‌های اصلی نتفلیکس شناخته می‌شود و قصد داشت اقتباس آمریکایی رضایت بخشی از یکی از محبوب‌ترین مانگاهای دنیا باشد. با این حال جاه‌طلبی نتفلیکس هیچ وقت به نتیجه نرسید و در عوض از جانب طرفداران منبع اصلی با واکنش‌های به شدت منفی روبه‌رو شد. با این حال محبوبیت نام تجاری این فیلم احتمال ساخت دنباله‌های سینمایی دیگر را تقویت می‌کرد اما این اتفاق هیچ وقت به وقوع نپیوست و دفتر زندگی فیلم حداقل در نتفلیکس برای همیشه بسته شد.

دفتر نقاشی 40 برگ طرح انیمه دفترچه مرگ کد ty9

دفتر زبان 60 برگ طرح انیمه دفترچه مرگ کد 3

۲- پروژه‌ی قدرت (Project Power)

پروژه‌ی قدرت

 • سال انتشار: ۲۰۲۰
 • کارگردان: آریل شالمن، هنر جوست
 • بازیگران: جیمی فاکس، جوزف گوردون لویت، دومینیک فیش‌بک، مشین گان کلی
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۶۱ از ۱۰۰
بیشتر بخوانید
۱۰ سکانس تاثیرگذار انیمیشن‌های پیکسار از نظر بصری

«پروژه‌ی قدرت» هم مثل «نیروی تندر» یکی از فیلم‌های ابرقهرمانی پرهزینه‌ی نتفلیکس بود. با توجه به این که هالیوود عاشق ابرانسان‌هایی با قدرت‌های ویژه است، از همان ابتدا هم می‌شد انتظار داشت که این فیلم برای یک فرنچایز پرهزینه برنامه‌ریزی شده است. همچنین کارگردان‌های آن یعنی آریل شالمن و هنر جوست که آثاری مثل «فعالیت فراطبیعی» را در کارنامه داشتند اصلا با چگونگی ساخت فرنچایزها بیگانه نبودند و به همین علت هم می‌توانستند «پروژه‌ی قدرت» را به یک پروژه‌ی دنباله‌دار تبدیل کنند.

با این حال از زمان انتشار این فیلم تا به حال هیچ خبری مبنی بر ساخت قسمت‌های بعدی در رسانه‌ها منتشر نشد. بدون شک دنباله‌ی سینمایی «پروژه‌ی قدرت» تحت تاثیر برنامه‌ی شلوغ بازیگرانی مثل جیمی فاکس و دومینیک فیش‌بک قرار گرفت. از سوی دیگر فیلم در زمان انتشار تحت تاثیر «نگهبانانی از دیرباز» به عنوان یکی از مهم‌ترین بلاک باسترهای نتفلیکس قرار گرفت و همه‌ی این موارد دست به دست هم دادند تا قسمت دوم «پروژه‌ی قدرت» هیچ وقت ساخته نشود. در هر صورت هالیوود هنوز هم عاشق ساخت فرنچایزهای ابرقهرمانی پرهزینه است ولی به نظر می‌رسد «پروژه‌ی قدرت» یکی از آخرین گزینه‌هایی است که به آن فکر می‌کند.

۱- مدرسه‌ای برای خوب‌ها و بدها (The School for Good and Evil)

مدرسه‌ای برای خوب‌ها و بدها نتفلیکس

 • سال انتشار: ۲۰۲۲
 • کارگردان: پال فیگ
 • بازیگران: سوفیا ان کاروسو، سوفیا ویلی، شارلیز ترون، کری واشینگتن، لارنس فیشبرن
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۳۷ از ۱۰۰

«مدرسه‌ای برای خوب‌ها و بدها» از کتابی به همین نام اثر سومان چینانی اقتباس شده که در حقیقت ۵ جلد مختلف را در برمی‌گیرد. این رمان فانتزی نوجوان‌ها و جوان‌ها را هدف قرار داده و می‌توانست الهام‌بخش حماسه‌ی گسترده‌ای باشد؛ دقیقا همان چیزی که هالیوود برای فرنچایزهای سینمایی احتمالی‌اش به دنبالش می‌گردد. با این اوصاف اصلا عجیب نیست که نتفلیکس برای ساخت این فیلم بودجه‌ی هنگفتی را هزینه و گروهی از ستاره‌های سینما را دعوت به همکاری کند.

«مدرسه‌ای برای خوب‌ها و بدها» از عدم تبلیغات هدفمند و هوشمندانه ضربه خورد. آثاری مثل «بازی‌های گرسنگی» (The Hunger Games) در نقطه‌ی مقابل قرار داشتند و کمپین‌های تبلیغاتی‌شان به اندازه‌ای خوب عمل کرد که حتی پیش از انتشار هم در شبکه‌های اجتماعی سروصدا به پا کردند اما نتفلیکس تصمیم گرفت بدون هیچ تبلیغات هدفمندی این بلاک باستر را منتشر کند و بی‌توجهی به آن به اندازه‌ای بود که اصلا بسیاری از مخاطبان از ساخت چنین فیلم فانتزی آگاه نشدند. به همه‌ی این موارد واکنش‌های وحشتناک منتقدان را هم اضافه کنید که باعث شد «مدرسه‌ای برای خوب‌ها و بدها» بیش‌ازپیش بدنام شود.

در زمان انتشار فیلم پال فیگ صحبت‌هایی درباره‌ی اقتباس از کتاب‌های دیگر مجموعه را به میان آورد اما زمان گذشت، هیچ اتفاق مثبتی نیفتاد و پال فیگ هم کلا بی‌خیال ماجرا شد و به سراغ ساخت آثار دیگر رفت.

منبع: collider

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا