سینما

«آواتار ۲» به دست «در کلبه را بزن» سرنگون شد (باکس آفیس هفته)

«در کلبه را بزن» (Knock at the Cabin) تازه‌ترین فیلم ترسناک ام. نایت شیامالان در نخستین هفته‌ی اکران ۱۴.۲ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت. این مبلغ برای خاتمه دادن به صدرنشینی «آواتار: راه آب» (Avatar: The Way of Water) پس از هفت هفته کافی بود. با احتساب فروش بین‌المللی ۷.۰۲۲ میلیون دلار، فیلم تازه‌ی یونیورسال تا این جای کار ۲۱.۲۲ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. جالب است بدانید اگرچه «در کلبه را بزن» باعث سقوط «آواتار ۲» به رتبه‌ی سوم جدول باکس آفیس شد اما کم‌ترین فروش افتتاحیه در میان آثار ام. نایت شیامالان به حساب می‌آید. پیش‌تر «اولد» (Old) با فروش افتتاحیه‌ی ۱۶.۸ میلیون دلاری در بحبوحه‌ی همه‌گیری کرونا بدترین نتیجه‌ی این کارگردان بود.

ستارگانی مثل دیو باتیستا، روپرت گرینت، نیکی آموکا-برد، بن آلدریج و جاناتان گروف در این فیلم ترسناک نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی خانواده‌ی سه نفره‌ای است که در یک کلبه‌ی دورافتاده توسط چند غریبه گروگان گرفته می‌شوند و برای آزادی مجبورند یکی از میان خودشان را برای قربانی شدن انتخاب کنند. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای «در کلبه را بزن» امتیاز راتن تومیتوز ۶۷ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۶۳ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

رتبه‌ی دوم جدول باکس آفیس در کمال ناباوری در اختیار تازه‌وارد دیگری به نام «هشتاد برای برِیدی» (۸۰for Brady) قرار دارد که در آمریکای شمالی ۱۲.۵ میلیون دلار فروخت. هرچند فروش این کمدی چندان بالا نیست اما پیروزی بزرگی برای پارامونت پیکچرز به حساب می‌آید؛ زیرا مخاطبان این فیلم بیش‌تر افراد میان‌سال هستند که از دوره‌ی همه‌گیری کرونا تا به حال علاقه‌شان به تماشای فیلم در سالن‌های سینما را از دست داده بودند. لیلی تاملین، جین فوندا، ریتا مورنو و سالی فیلد به عنوان چهار بازیگر شاخص سال‌های نه چندان دور هالیوود نشان دادند که هنوز هم قدرت لازم برای کشاندن مخاطبان به سینما را دارند.

بیشتر بخوانید
۱۰ سریال کارتونی دیزنی پلاس که بزرگ‌ترها هم باید ببینند

«هشتاد برای برِیدی » توسط کایل ماروین بر اساس داستانی واقعی کارگردانی شده و ماجرای چهار زن میان‌سال را دنبال می‌کند که برای تماشای مسابقه‌ی تام برِیدی در سوپر بول ۲۰۱۷ سفر پرماجرایی را آغاز می‌کنند. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای فیلم امتیاز راتن تومیتوز ۶۴ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۵۴ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

هشتاد برای برِیدی رتبه‌ی دوم جدول باکس آفیس

«آواتار: راه آب» دنباله‌ی پرفروش جیمز کامرون این هفته ۱۰.۸۰ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت و با این که نسبت به هفته‌ی گذشته تنها ۳۲.۴ درصد افت داشت اما به جایگاه سوم جدول باکس آفیس سقوط کرد. «آواتار ۲» تا این لحظه ۶۳۶.۴۲ میلیون دلار در باکس آفیس داخلی و ۲.۱۷ میلیارد دلار در سطح جهان فروش داشته؛ بنابراین با پشت سر گذاشتن «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» (Star Wars: The Force Awakens) با فروش کل ۲.۱۷ میلیارد دلاری، به چهارمین فیلم پرفروش تاریخ تبدیل شد. جالب است بدانید اگر آواتار ۱.۵۳۸ میلیون دلار دیگر بفروشد، «تایتانیک» (Titanic) را پشت سر می‌گذارد و به سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما تبدیل می‌شود.

دنباله‌ی سینمایی «آواتار» توسط جیمز کامرون کارگردانی شده و بازیگران قسمت اول مثل سم ورثینگتون، زوئی سالدانیا، استیون لانگ، ژول دیوید مور و سی.سی.اچ. پاوندر در نقش‌های قبلی‌شان حضور دارند و ستارگانی مثل کیت وینسلت، کلیف کرتیس، ادی فالکو، جامین کلمنت و برندن کاول هم از تازه‌واردان قسمت دوم هستند. فیلم ماجرای جیک سالی را دنبال می‌کند که با خانواده‌ی تازه‌اش در قمر پاندورا زندگی می‌کند. تا این که یک تهدید آشنا این خانواده را تهدید می‌کند و او باید به کمک ناوی‌ها از آن‌ها محافظت کند.

«گربه‌ی چکمه‌پوش: آخرین آرزو» (Puss in Boots: The Last Wish) تازه‌ترین انیمیشن یونیورسال در هفتمین هفته‌ی اکران فروش داخلی ۷.۹۵ میلیون دلاری را تجربه کرد و در جایگاه چهارم جدول باکس آفیس قرار گرفت. با احتساب فروش بین‌المللی ۲۱۷.۳۰ میلیون دلاری، فیلم تا این جای کار ۳۶۸.۵۹ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. «گربه‌ی چکمه‌پوش: آخرین آرزو» توسط جوئل کرافورد کارگردانی شده و ستارگانی مثل آنتونیو باندراس، سلما هایک، الیویا کلمن، هاروی گیلن، سامسون کایو، واگنر مورا و آنتونی مندز صداپیشگی‌های شخصیت‌های مختلف را بر عهده دارند. فیلم شخصیت محبوب گربه‌ی چکمه‌پوش را دنبال می‌کند که ۸ جان از ۹ جانش را از دست داده و برای برآورده کردن آخرین آرزویش و صد البته به دست آوردن زندگی از دست رفته سفر شگفت‌انگیزی را آغاز می‌کند.

بیشتر بخوانید
۳ پیانو دیجیتال؛ از سازی برای آغاز آموزش تا یک پیانوی حرفه‌ای

رتبه‌ی پنجم جدول باکس آفیس در اختیار تازه‌وارد دیگری به نام «بی تی اس: هنوز در سینماها نمی آیند» (BTS: Yet to Come in Cinemas) قرار دارد. این مستند در آمریکای شمالی ۶.۲۸ میلیون دلار فروخت و فروش جهانی‌اش را به ۹.۱۲ میلیون دلار رساند.

«مردی به نام اتو» (A Man Called Otto) کمدی تام هنکس در ششمین هفته‌ی اکران با فروش داخلی ۴.۱۷ میلیون دلاری جایگاه ششم جدول باکس آفیس را به خودش اختصاص داده است. با احتساب فروش بین‌المللی ۳۰.۴۰ میلیون دلاری فیلم تا این جای کار ۸۳.۴۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته است. «مردی به نام اتو» توسط مارک فورستر کارگردانی شده و به جز تام هنکس، ماریانا تروینو و مانوئل گارسیا-رولفو هم در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی مرد میان‌سالی است که به تازگی همسرش را از دست داده و دائما به خودکشی فکر می‌کنند اما خانواده‌ی پر سر و صدایی که به تازگی به همسایگی‌اش نقل مکان کردند هر بار به نوعی مانع این کار می‌شوند.

مگان رتبه‌ی هفتم جدول باکس آفیس

«مگان» (M3GAN) در هفته‌ی پنجم اکران با فروش داخلی ۳.۸۰ به جایگاه هفتم جدول باکس آفیس سقوط کرد. با احتساب فروش بین‌المللی ۷۰.۹۹ میلیون دلاری، فیلم تا این جای کار ۱۵۸.۵۹ میلیون دلار در سراسر دنیا فروخته. این میزان فروش برای فیلم ترسناک جمع و جوری که تنها ۱۲ میلیون دلار خرج روی دست سازندگانش گذاشته یک نتیجه‌ی رویایی به حساب می‌آید. «مگان» توسط جرارد جانستون کارگردانی شده و بازیگرانی مثل آلیسون ویلیامز، رونی چنگ، وایلت مک گرا، ایمی دانلد و جنا دیویس در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی مهندس رباتیک برجسته‌ای به نام جما است که هوش مصنوعی فوق‌العاده پیشرفته‌ای را خلق می‌کند که در حقیقت یک عروسک به نام مگان است که می‌تواند با صاحبش ارتباط عاطفی برقرار کند. جما تصمیم می‌گیرد نخستین نسخه‌ی مگان را به خواهرزاده‌اش که به تازگی پدر و مادرش را از دست داده هدیه دهد اما اوضاع وقتی خطرناک می‌شود که ارتباط عاطفی عمیق عروسک و صاحبش او را به سمت اقدامات وحشتناکی سوق می‌دهد.

بیشتر بخوانید
۳۷ هدیه منحصر به فرد برای نویسندگان

جایگاه هشتم جدول باکس آفیس در اختیار «گمشده» (Missing) قرار دارد که در سومین هفته‌ی اکران ۳.۷۲ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت و فروش کلش را به ۲۳.۰۱ میلیون دلار رساند. «گمشده» توسط نیک جانسون و ویل مریک کارگردانی شده و بازیگرانی مثل استورم رید، نیا لانگ و مگان سوری در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی زنی است که در تعطیلات گم می‌شود و دخترش تصمیم می‌گیرد به کمک تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی او را پیدا کند. «گمشده» دنباله‌ی مستقلی برای «جستجو» (Searching) محصول ۲۰۱۸ به حساب می‌آید که به طور کامل بر روایت از طریق صفحه‌ی نمایش کامپیوتر و تلفن‌های هوشمند متمرکز بود.

«فصل ۳ برگزیده: قسمت ۱ و ۲» (The Chosen Season 3: Episode 1 & 2) که در حقیقت دو اپیزود از سریالی دانمارکی است، در هفته‌ی دوازدهم اکران ۳.۶۴ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت و رتبه‌ی نهم جدول باکس آفیس را از آن خودش کرد. این سریال ماجرای دختر جوانی را دنبال می‌کند که همراه دوستانش حقیقت تکان‌دهنده‌ای را در شهر آرامشان کشف می‌کنند، حقیقتی که زندگی‌شان را دستخوش تغییر می‌کند. بازیگرانی مثل مالایکا موسندان، ندریا هییک گادبرگ و آندریاس دیتمیر در سریال نقش‌آفرینی می‌کنند.

رتبه‌ی دهم جدول باکس آفیس در اختیار فیلم هندی به نام «پاتان» (Pathaan) قرار دارد که ۲.۷۰ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخته است. در این فیلم اکشن و جنایی که توسط سیدهارت آناند کارگرانی شده، ستاره‌های مثل  شاهرخ خان، دیپیکا پادوکن، سلمان خان و جان آبراهام نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی یک پلیس مخفی و یک مجرم سابقه‌دار است که تصمیم می‌گیرند یکی از بزرگ‌ترین مافیاهای مواد مخدر هند را سرنگون کنند؛ مافیایی که پیش‌تر باعث کشتن شدن پدر پلیس داستان شده بودند.

بیشتر بخوانید
چرا پالت‌های رنگی پاستلی را دوست داریم؟
نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
در کلبه را بزن
Knock at the Cabin
۱ ۱۴.۲۰ ۱۴.۲۰
هشتاد برای برِیدی
۸۰for Brady
۱ ۱۲.۵۰ ۱۲.۵۰
آواتار: راه آب
Avatar: The Way of Water
۸ ۱۰.۸۰ ۶۳۶.۴۲
گربه‌ی چکمه پوش: آخرین آرزو
Puss in Boots: The Last Wish
۷ ۷.۹۵ ۱۵۱.۲۹
بی تی اس: هنوز در سینماها نمی آیند
BTS: Yet to Come in Cinemas
۱ ۶.۲۸ ۹.۱۲
مردی به نام اتو
A Man Called Otto
۶ ۴.۱۷ ۵۳
مگان
M3GAN
۵ ۳.۸۰ ۸۷.۵۹
گمشده
Missing
۳ ۳.۷۲ ۲۳.۰۱
فصل ۳ برگزیده: قسمت ۱ و ۲
The Chosen Season 3: Episode 1 & 2
۱۲ ۳.۶۴ ۱۸.۲۵
پاتان
Pathaan
۲ ۲.۷۰ ۱۴.۲۷

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است و فروش داخلی فیلم‌ها در آمریکای شمالی را شامل می‌شود.

منبع: boxofficemojo

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا